Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ruszył Legnicki Rower Miejski (FOTO)

LEGNICA. Legnicki Rower Miejski dziś oficjalnie ruszył, a już blisko 700 legniczan z tego systemu korzysta. W ramach pilotażowego projektu w Legnicy do dyspozycji jest 21 rowerów, ustawionych w czterech różnych punktach miasta. - Sprawdzałem, już 676 osób z Legnicy jest zarejestrowanych w systemie, w tym 518 osób we Wrocławskim Rowerze Miejskim. To pokazuje, że blisko 1 procent legniczan już na tych rowerach jeździ. Mam nadzieję, że ta liczba będzie stale rosła. Tym bardziej, że obsługujemy w Polsce 15 miast i osoba raz zarejestrowana w systemie może korzystać z wszystkich naszych rowerów! - zachęca Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike Polska.

Ruszył Legnicki Rower Miejski (FOTO)

Miejski Rower w Legnicy osobiście wypróbował dziś mieszkaniec Chojnowa. Mateusz Jankowski studiuje we Wrocławiu i już od ponad roku, właśnie w stolicy Dolnego Śląska, korzysta z miejskiego roweru.

- Zarejestrowaliśmy się w systemie razem z dziewczyną. Możemy szczerze polecić - rower jest bardzo fajny, zjeździliśmy nim większą część Wrocławia. W Legnicy może się przydać choćby tym, którzy mieszkają blisko stacji rowerowej. Będą mogli nim jeździć do pracy. - mówi Mateusz z Chojnowa.

Oficjalne otwarcie stacji rowerowej przy pl. Wilsona wzbudziło zainteresowanie wśród przechodniów: - Najbardziej podoba mi się to, że jak wypożyczę rower na jednej stacji, np. na pl. Wilsona, to nie muszę go zwracać w tym samym miejscu. Mogę go przypiąć np. na os. Kopernika. Będę na pewno korzystać! - nie kryje radości pani Krystyna, mieszkanka Legnicy.

  - Miasta, w których miejski rower już działa, to głównie duże aglomeracje. Legnica, jako miasto średniej wielkości, jest w tej dziedzinie liderem. Przynajmniej na Dolnym Śląsku. - mówi Jadwiga Zienkiewicz, z-ca prezydenta Legnicy.

Stacje umiejscowione są na placu Słowiańskim, na placu Wilsona (przy wejściu do parku), przy al. Piłsudskiego (osiedle Kopernika w rejonie ul. Horyzontalnej i kładki dla pieszych) oraz przy al. Piłsudskiego (osiedle Piekary przy Rondzie Niepodległości).

Rejestracja w kilka minut

 Żeby rozpocząć korzystanie z rowerów, w pierwszej kolejności należy wejść na stronę internetową www.rower.legnica.eu, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i uiścić opłatę startową w wysokości minimum 10 złotych. Po jej zaksięgowaniu na koncie można już korzystać z miejskich jednośladów. Operator systemu, firma Nextbike Polska, zwraca uwagę, że konto użytkownika jest aktywne (umożliwia wypożyczanie) tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł.

 Zgodnie z cennikiem wypożyczalni, pierwsze 15 minut każdego wynajmu roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty kosztuje 1 złoty. Druga godzina to kolejna złotówka, trzecia – 2 złote, a każda następna – 4 złote. Sama opłata inicjalna, o ile nie zostanie wykorzystana na wypożyczenia dłuższe niż 15 minut, podlega zwrotowi w momencie zamknięcia konta w systemie lub jest do wykorzystania na przejazdy powyżej bezpłatnych limitów czasowych w ramach sieci wypożyczalni rowerów Nextbike w Polsce i na świecie.

Wygodne wypożyczenie

 W celu wynajęcia roweru wystarczy podejść do terminalu i nacisnąć przycisk „Wypożycz” na klawiaturze. Następnie - zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji oraz podać numer roweru, który chcemy wynająć. Po tych operacjach zostanie on zwolniony automatycznie. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego.

Szybki zwrot

 Zwrócenie roweru dokonywane jest poprzez wpięcie go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdza, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku, żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, że proces przebiegł pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika - za pośrednictwem strony www lub aplikacji mobilnej Nextbike. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do terminalu, nacisnąć „Zwrot” na klawiaturze i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

- Będziemy gromadzić doświadczenia, uwagi użytkowników, obserwować, jakim zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów cieszy się ta oferta. W imieniu prezydenta zapraszam do korzystania z roweru miejskiego. Zapraszam też do zgłaszania swoich opinii. Jeśli projekt roweru miejskiego się sprawdzi i zyska akceptację legniczan, może on zagościć w mieście na stałe – dodaje Jadwiga Zienkiewicz.

Do dyspozycji użytkowników Legnickiego Roweru Miejskiego jest specjalna infolinia działająca w godz. 6.00-22.00 pod numerami telefonu: 76 759 15 15 oraz 76 759 15 55 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów).

{gallery}galeria/wydarzenia/18-08-16-rowery-miejskie-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}