Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Emeryci nie rezygnują z aktywnego życia

LEGNICA. Działające w Legnicy Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów od 1 kwietnia realizuje projekt zwiększający udział legnickich seniorów w życiu publicznym miasta pn. „Cenna Aktywność”. Na ten cel zdobyło wsparcie w wysokości 53.552 zł z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2016 na lata 2014–2020.

Emeryci nie rezygnują z aktywnego życia

Projekt, który potrwa do końca listopada br., polega m.in. na stworzeniu osobom starszym możliwości nabycia umiejętności w wykonywaniu funkcji doradczych, konsultacyjnych i opiniodawczych, związanych z kształtowaniem lokalnej polityki senioralnej.

Organizatorzy przewidują szkolenia seniorów (60+) podnoszące umiejętności w zakresie wystąpień oraz moderowania debat publicznych osób dorosłych. Szkolenia obejmują dwa trzydniowe zjazdy. Po zakończeniu cyklu każdy moderator otrzyma certyfikat. Pierwszy zjazd szkoleniowy odbył się już w Karpaczu (26-28 sierpnia). Kolejny zaplanowany jest na przełom września i października.

Odbędą się też spotkania grup roboczych, na których przeszkoleni moderatorzy, współpracując z wolontariuszami seniorami, zaplanują i przygotują merytorycznie dwie debaty publiczne legnickich seniorów, dotyczące dziesięciu najbardziej interesujących to środowisko tematów. Będą one prowadzone metodą open space w pięciu grupach problemowych, angażując wszystkich uczestników dyskusji. Gośćmi debat będą przedstawiciele władz samorządowych. Już dziś Stowarzyszenie zaprasza wszystkich legnickich seniorów interesujących się życiem miasta na 19 i 26 października.

Końcowym etapem będzie opracowanie i publikacja raportu z przebiegu debat oraz opis dobrych praktyk udziału w nich seniorów, także wnioski i rekomendacje ważne w kreowaniu publicznej polityki senioralnej.

- Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów serdecznie zachęca seniorów 60+, liderów i osoby aktywne w przestrzeni publicznej do wolontariackiego wsparcia  moderatorów debat – apeluje koordynator projektu, Barbara Galant. – Pragniemy włączyć seniorów do społeczności aktywnej, mającej prawo głosu, wspierającej samorząd lokalny i inne podmioty swoim doświadczeniem i wiedzą.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy proszą o kontakt: Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów (Legnica, ul. Witelona 10 pok. 307, tel. 604 184 190, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.szczesliwi-emeryci.org.pl, www.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczęśliwych-Emerytów.