Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bez zgrzytu o Rok Dybowskiego

LEGNICA. Zwolennicy tego projektu przyszli na sesję rady miejskiej Legnicy przygotowani - z wizerunkiem legnickiego Żołnierza Wyklętego i wydrukowanym hasłem „2017- rok majora Władysława Dybowskiego”.

Bez zgrzytu o Rok Dybowskiego

Głosowanie poszło jednak gładko - nie było kontrowersji, sporów ani dyskusji.

Bez głosu sprzeciwu i przy jednym wstrzymującym się radni przyjęli propozycję, by 2017 rok był w Legnicy rokiem majora Władysława Dybowskiego.

- Myśleliśmy, że będą jakieś dyskusje, przynajmniej jakieś rozmowy, a poszło gładko. Gratuluję wszystkim radnym, którzy się na to zgodzili - mówiła Jolanta Kowalczyk z Legnickiego Klubu Gazety Polskiej.

Na rok majora Dybowskiego zgodzili się na sesji radni PiS, PO, niezależni i PdL (tu wstrzymał się od głosu Ignacy Bochenek). W głosowaniu w ogóle nie wzięli udziału radni z klubu prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. Wcześniej gospodarz miasta w swojej opinii do projektu uchwały uznał, że wniosek jest "przedwczesny”.

- Czuję satysfakcję, bo się napracowałem w Instytucie Pamięci Narodowej i Centralnym Archiwum Wojskowym kilka lat. Żona już mówiła: "A po co ci to?", ale powiedziałem, że to tkwi we mnie. Cieszę się, że wydobędziemy z dołów niepamięci Władysława Dybowskiego - nie krył zadowolenia Roman Lorenz, inicjator upamiętnienia legnickiego Żołnierza Wyklętego.

Major Władysław Dybowski w latach 1945-1946 był wiceprezydentem Legnicy, a swoje stanowisko wykorzystywał do działalności szpiegowskiej. Zdobyte informacje przekazywał do krakowskiej komórki WiN, a ta wysyłała je do Londynu. Aresztowano go  w 1946 roku. W czerwcu 1947 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał Dybowskiego na karę śmierci. Została ona wykonana w więzieniach mokotowskich. Symboliczny grób majora znajduje się na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

rok dybowskiego na sesji fot jagoda balicka1

rok dybowskiego na sesji fot jagoda balicka3