Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Czas na dekomunizację w Legnicy

LEGNICA. Mieszkańcy za wymianę dokumentów płacić nie będą, ale nazwę ulicy trzeba zmienić. I nie mówimy tu o tych nazwach, które nie mają podstaw prawnych, by funkcjonować (pisaliśmy o tym TUTAJ), ale o tych, które nawiązują do komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Czas na dekomunizację w Legnicy

W Legnicy ostała się jedna ulica, która zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i wykazem ulic „do likwidacji” zniknąć musi. To ulica Armii Ludowej.

- Akurat Legnica dekomunizację nazw ulic zrobiła w zasadzie w roku 1991. Zmieniono wówczas nazwy blisko 50. ulic i nam została - w związku z nowymi przepisami - jedna ulica do zmiany. To ulica Armii Ludowej - mówi Jarosław Kudryk, dyr. wydz. geodezji i kartografii legnickiego urzędu miasta.

By nie narzucać odgórnie mieszkańcom propozycji nowej nazwy, zwołano w urzędzie miasta spotkanie z udziałem legniczan, którzy dziś mieszkają przy ul. Armii Ludowej.

- Stawiło się 11 osób. To taka zwarta grupa, która dostarczyła pismo podpisane przez 20. mieszkańców tej ulicy, w którym proponują powrót do historycznej nazwy tej ulicy, która widnieje w dokumencie z 1945 r. Mowa tu o ul. Ludowej - dodaje dyr. Kudryk.

Czy Armii Ludowej zmieni się w ulicę Ludową? O tym ostatecznie zdecydują radni miejscy, którzy będą w tej sprawie głosować na sesji w czerwcu, najpóźniej w lipcu.