Ministerstwo Rolnictwa przejmie szkołę w Rudnej
LUBIN. Podczas konferencji prasowej w lubińskim starostwie powiatowym poinformowano o przekazaniu do prowadzenia ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej. Porozumienie w tej sprawie podpisano dwa dni temu w Warszawie. Przekazanie zapewni szkole w Rudnej nie tylko istnienie ale rozwój i poszerzenie oferty edukacyjnej.
Szkoła przejdzie pod władanie ministerstwa od stycznia przyszłego roku i będzie wtedy jedna z 51 takich placówek w kraju, a druga na Dolnym Śląsku. Ze względu na korzystne położenie: u zbiegu województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego ma szanse na kształcenie wielu młodych ludzi. Przejecie jej przez ministerstwo gwarantuje dalszy rozwój gdyż wszystkie placówki, którymi zawiaduje ministerstwo maja większe możliwości. Dzieje się tak gdyż tworzą zintegrowany system edukacji i wdrażają nowoczesna wiedzę i innowacyjne rozwiązania w rolnictwie dzięki współpracy tych resortowych szkół z instytutami badawczymi, uczelniami rolniczymi, ośrodkami doradczymi a także Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.
Szkoła w Rudnej funkcjonuje już ponad 50 lat. Kształci się w niej ponad 180 uczniów. 100 osób korzysta też z kursów rolniczych. Akt notarialny przekazania szkoły zostanie podpisany we wrześniu – październiku, a całkowite przekazanie szkoły nastąpi 1 stycznia przyszłego roku ( wraz z nowym budżetem kraju)
- Dla szkoły, pozyskaliśmy ponad 38 hektarów gruntów od Agencji Nieruchomosci Rolnych – powiedział starosta Adam Myrda. – To był jeden z warunków ministerstwa, gdyż posiadane przez szkołę dotychczasowo 2,5 ha było zbyt małym areałem dla szkoły tego typu. Zakupiliśmy także 50 tabletów dla osób, które podejmą naukę w nowym roku szkolnym.
Starosta podziękował posłowi Krzysztofowi Kubowowi za pomoc w szybkim i sprawnym załatwieniu formalności z ministerstwem.
- To, że udało się te szkołę przekazać ministerstwu jest szansą na jej rozwój – stwierdził poseł Krzysztof Kubów. – Mimo tego, że stanowimy region przemysłowy, to działalność rolnicza też się rozwija. To, że udało nam się cały proces przeprowadzić w miarę szybko pokazuje, że współpraca z samorządem, czyli w tym przypadku miedzy mną a panem starostą daje dobre efekty. Czas trwania procedur był najkrótszy ze wszystkich przejętych do tej pory, przez ministerstwo , szkół. Teraz będziemy mocno kibicować tej szkole.
Podziękowania od starosty otrzymała też dyrektor Zespołu Szkół Ewa Janiszewska – to ona najbardziej zabiegała o to przejęcie. – Filozofia szkoły się nie zmienia: dla nas jest bardzo ważny uczeń – powiedziała dyrektor Ewa Janiszewska. – Placówka jest niewielka ale z charakterem i pasją, ze wspaniałymi uczniami i kadrą. Od września szkoła będzie kształciła techników agrobiznesu, techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik architektury i krajobrazu oraz w szkołach zawodowych: rolników, cukierników i kucharzy.