Remont bocznicy kolejowej
ŚCINAWA. Od paru dni trwa remont nieużytkowanej od dłuższego czasu bocznicy kolejowej biegnącej w sąsiedztwie gminnych terenów inwestycyjnych przy ul. Legnickiej i Spacerowej w Ścinawie. Zadanie realizowane jest w związku z zamiarem korzystania przez firmę TOTAL Polska z kolejowego transportu towarowego. Po jego wykonaniu możliwe będzie dostarczanie półproduktów, a także odbieranie gotowej masy bitumicznej z zakładu zlokalizowanego przy ul. Leśnej oraz korzystanie z linii kolejowej nr 273 relacji Wrocław Główny - Szczecin Główny, która jest jedną z głównych magistrali towarowych w Polsce.
Przedsięwzięcie polega na wykarczowaniu terenu w pasie nieużytkowanej bocznicy, wymianie nienadających się do dalszej eksploatacji, wypaczonych torów oraz spróchniałych podkładów, a także przygotowaniu i wzmocnieniu nasypów pod układane, nowe elementy torowiska. Inwestycję, na zlecenie firmy TOTAL Polska, która działa w porozumieniu z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wykonuje przedsiębiorstwo ALROD Sp. z o. o. z siedzibą w Wińsku specjalizujące się w budownictwie kolejowym. Całe zadanie realizowane jest zarówno na odcinku, którego właścicielem jest PKP, jak i na fragmencie, który jest w dyspozycji TOTAL Polska.
Zakończenie przedsięwzięcia przewidziane jest już na początek września br. i praktycznie zaraz po oddaniu wyremontowanej bocznicy do użytku firma TOTAL zaplanowała pierwszy transport wagonów z półproduktami do swojego zakładu. Przedsiębiorstwo zmienia stosowany dotychczas sposób dostaw z samochodowego na kolejowy.
Przywrócenie do życia nieużytkowanej przez bardzo długi czas bocznicy to duży plus dla ścinawskiego samorządu w kontekście jego zamiarów dotyczących gminnych terenów inwestycyjnych oraz planów ich uzbrojenia.
- Bardzo nas cieszy ta inwestycja ponieważ remontowana bocznica kolejowa bezpośrednio sąsiaduje z naszymi terenami aktywności gospodarczej, a to znacznie zwiększa ich atrakcyjność- mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła(na zdjęciu). - Jak wcześniej informowaliśmy, gminne tereny inwestycyjne, które dotychczas funkcjonowały tylko jako zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, za chwilę, dzięki pozyskanym przez nas prawie 5 milinom złotych z Unii Europejskiej będą uzbrajane- dodaje Kosztyła.
- Za miesiąc powinniśmy ogłosić przetarg na uzbrojenie strefy w Ścinawie- mówi Przemysław Linda kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim urzędzie. - W ramach przedsięwzięcia wykonane mają zostać m.in. drogi wewnętrzne wraz z rondami i chodnikami, do działek inwestycyjnych ma być doprowadzona sieć wodociągowa i kanalizacyjna, wybudowane oświetlenie oraz przygotowana sieć energetyczna i gazowa. Przewidujemy, że prace dotyczące uzbrojenia strefy potrwają do końca przyszłego roku, a pierwsi inwestorzy powinni pojawić się na początku 2019 r. - dodaje Linda.
W związku z remontem torowiska i bocznicy, realizowany przez gminę projekt ścieżki rowerowej w pasie nieczynnej linii kolejowej, biegnącej niegdyś ze Ścinawy w kierunku Prochowic/ Legnicy, został skorygowany. Finalizowana obecnie dokumentacja projektowa dotycząca trasy dla cyklistów zakłada jej nieco inny- niż w pierwszych założeniach, przebieg. W miejscu krzyżowania się dawnej linii kolejowej z drogą powiatową relacji Ręszów - Ścinawa, ścieżka rowerowa zmieni swój bieg i z nasypu już w pasie istniejącej jezdni oraz ulicą Legnicką dotrze do miasta.