Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Twoje pięć minut z KGHM

LUBIN. Prawie 400 gimnazjalistów z Lubina, Głogowa, Chocianowa i Kotli wzięło udział w  projekcie Fundacji KGHM Polska Miedź „Twoje pięć minut”. Program trwał od września i właśnie dobiegł końca.

Twoje pięć minut z KGHM

 

W czterech szkołach w Głogowie, Lubinie, Chocianowie i Kotli uczniowie I klas gimnazjum odbywali zajęcia ucząc się zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Była teoria, ale i praktyka.

– Prowadzę w szkole zajęcia z Edukacji dla bezpieczeństwa. Tego typu zagadnienia na tych lekcjach też przerabiamy. Młodzież tego potrzebuje. Mogą znaleźć się w różnych sytuacjach. Na przykład na zajęciach z wychowania fizycznego ktoś może stracić przytomność z wysiłku czy z powodu ciosu piłką. Osoby, które potrafią udzielić pierwszej pomocy robią to. Nie wszyscy uczniowie mają tak dużą chęć udzielania pierwszej pomocy czy udziału w tych lekcjach, ale większość tak. Ważne jest to, że czym nasiąkną za młodu, to na starość będą mieli. Na lekcjach Edukacji dla bezpieczeństwa daję im przykłady – teraz jesteś młody, nauczysz się, a kiedyś będziesz ojcem czy matką. Własnym dzieciom będziesz mógł udzielić pierwszej pomocy i zadbać o ich bezpieczeństwo.  Najbliżsi są motywacją dla młodzieży. Jest wiele przykładów, z którymi się spotkali. Stało się coś sąsiadowi czy wujkowi, bo nikt nie nie udzielił im pierwszej pomocy  - mówił Wiesław Sobolewski, nauczyciel Edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania fizycznego w Gimnazjum Gminnym w Kotli.

Zajęcia w ramach projektu Twoje pięć minut odbywały się w szkołach co dwa tygodnie. Młodzież poznawała praktyczną stronę pierwszej pomocy pod instruktażem ratowników z JRGHO/KGHM. Choć pierwszoklasiści z gimnazjum to zaledwie 13 – latkowie to większość z nich dość chętnie i dojrzale podeszła do możliwości nauki pierwszej pomocy. – Ta wiedza na pewno przyda mi się w razie, gdybym była świadkiem wypadku. Dziś czuję się na siłach, by komuś pomóc. Wiem jak postępować - mówiła Sandra z I klasy gimnazjum w Kolti. – Trzeba tak postępować, by nie zrobić komuś krzywdy. Teraz już to wiemy – dodawały koleżanki Sandry.

Powiązane wpisy