Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jak oni czytali... Szkoła Podstawowa laureatem ogólnopolskiego konkursu!

RUDNA.  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudnej została laureatem ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie Czytam, Jak Czytam”. Spośród 2521 placówek w Polsce, biorących udział w akcji nagrodzonych zostało 39 placówek. To już drugie wyróżnienie dla szkoły w Rudnej. - Bardzo nas cieszy ta nagroda, ponieważ dowodzi, że młodzi ludzie – wbrew utartym opiniom - sięgają jednak do książek. Dziękuję za wsparcie naszej akcji wszystkim osobom i instytucjom, które zachciały się do niej przyłączyć, a są to m.in. wójt Adrian Wołkowski, radni Gminy Rudna, Towarzystwo Przyjaciół Rudnej, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Młodzieżowa Drużyna Strażacka z Rudnej, Komendant Posterunku Policji, Centrum Kultury w Rudnej, pracownicy szkoły, rodzice, mieszkańcy i oczywiście uczniowie - mówi Zbigniew Grabowski, dyrektor SP w Rudnej.

Jak oni czytali... Szkoła Podstawowa laureatem ogólnopolskiego konkursu!

W tym roku odbyła się czwarta edycja akcji, nad którą patronat honorowy objęła Biblioteka Narodowa. Do bicia rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu książek przystąpiło ogółem 366 930 osób z różnych zakątków kraju. Czytała z nami również Polonia m.in. z Nowego Jorku, Toronto, Hoffman Estates (pod Chicago) oraz hiszpańska Galicja - wspólnota autonomiczna w Hiszpanii z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Santiago de Compostela, gdzie czytano w czterech językach, wspólnie z Hiszpanami.

Ogólnie czytano w różnych miejscach przestrzeni publicznej m.in.: w szkołach, parkach, na plażach, w górach, na basenie, nad jeziorem, podczas wycieczek szkolnych, w zakładach pracy, w podziemiach, w kinach, w autobusach, w parkach rozrywki, a nawet podczas wizyty u stomatologa. Do współpracy zapraszano takie instytucje i organizacje, jak: policja, straż pożarna, straż miejska, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, poradnie psychologiczno-pedagogiczne. oraz lokalne kluby i stowarzyszenia. Masowy wymiar akcji jest kolejnym manifestem organizacyjnych możliwości bibliotek oraz ich naczelnej roli w promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Głównym celem od pierwszej edycji akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką, budowaniem pozytywnych skojarzeń z czytelnictwem, integracją bibliotek z dziećmi i młodzieżą, umacnianie pozycji bibliotek w szkołach i w środowisku lokalnym, a także walka ze stereotypem, że „dzisiejsza młodzież nie czyta”.

- Chcemy dać każdemu uczniowi oraz dorosłemu czytelnikowi okazję do poczytania sobie w gronie znajomych, koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach, tego, na co każdy ma ochotę, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i zaproszonymi gośćmi – podkreślają organizatorzy akcji.

Zdaniem ekspertów jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu.

Powiązane wpisy