Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zostać żołnierzem każdy może. Trwa nabór do terytorialsów

LUBIN/LEGNICA. Struktury Wojsk Obrony Terytorialnej zaczęto budować w 2016 roku. Ostatecznie w Polsce powstanie 17 brygad. Ta na Dolnym Śląsku jest właśnie tworzona i każdy, komu bliskie są pewne wartości, może się w niej znaleźć. Z jednej strony może to być przygoda, zaś z drugiej spełnienie obywatelskiego i patriotycznego obowiązku. Podpowiadamy, gdzie się zgłosić i co zrobić, by zostać terytorialsem, czyli znaleźć się w szeregach Wojska Obrony Terytorialnej nawet jeśli na co dzień się pracuje i nie chce z zatrudnienia rezygnować. 

Zostać żołnierzem każdy może. Trwa nabór do terytorialsów

Wojska Obrony Terytorialnej to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Stanowią one komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Tworzenie nowego rodzaju Sił Zbrojnych przebiega etapowo i systematycznie. W 2016 powstały trzy pierwsze Brygady Obrony Terytorialnej. Docelowo utworzonych zostanie siedemnaście Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie utworzono dwie BOT.

Województwo dolnośląskie, opolskie lubuskie i zachodniopomorskie znalazły się w IV etapie sformowania Brygad Obrony Terytorialnej. W szeregach terytorialsów mogą znaleźć się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mieszkańcy powiatu lubińskiego i legnickiego podlegają  Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Głogowie i to tam powinni składać swoje dokumenty. Jakie warunki trzeba spełnić? Konieczne jest polskie obywatelstwo, bycie pełnoletnim, trzeba być zdrowym zarówno fizycznie, jak i psychicznie, być niekaranym i nie pełnić innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadać przydziału kryzysowego. Trzeba mieć minimum podstawowe wykształcenie. 

Terytorialsi będą mieli zasady, według których będą żyć i postępować. Oto i one:  Jestem obywatelem, żołnierzem Wojska Polskiego. Żyję tak, by zawsze być gotowym. Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności. Będę walczył niezłomnie, a przeciwności mnie nie złamią. Będę wspierał i bronił rodaków nawet, gdy inni ich opuszczą. Będę stał na straży wartości, o które walczyli moi patroni. Nie pochwala i medal, ale uznanie towarzyszy broni będzie dla mnie nagrodą. Honoru munduru i formacji zawsze bronił będę.

Jeśli takie przekonania nie są komuś obce, to nadaje się do wstąpienia do formacji. Może to zrobić każdy, nawet ten, kto na co dzień pracuje i nie chce zrezygnować ze swoich służbowych obowiązków. Szkolenie będzie trwało 16 dni i odbędzie się na przełomie lutego i marca 2020 roku prawdopodobnie w weekendy. Dokładne terminy szkoleń będą znane w listopadzie. 

Pierwszy krok to złożenie dokumentów, wśród których powinny znaleźć się: wniosek o powołanie do TSW, który można pobrać na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl . W komplecie dokumentów powinny znaleźć się też te, które stwierdzają posiadanie wymaganego wykształcenia oraz kopia dowodu osobistego i inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, uprawnienia i umiejętności.

Dokumenty można zawieźć osobiście do Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Głogowie przy ulicy ul. Wojska Polskiego 58 lub wysłać pocztą. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 261 678 178 lub 261 678 156.

Powiązane wpisy