Badania przesiewowe, by wcześniej wykryć choroby płuc i serca
LUBIN. Dwa pionierskie programy badań przesiewowych przeprowadzi dla 5 tysięcy swoich pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Projekt jest realizowany we współpracy z Miedziowym Centrum Zdrowia. W jego ramach będą sprawdzana kondycja płuc oraz serca i układu krwionośnego.
- Ze względu na liczbę osób biorących udział w tych badaniach oraz ich zakres spodziewamy się, że będzie to jeden z największych programów profilaktycznych w historii spółki – podkreślił Radosław Stach, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Badania, o których mowa są lub już były przeprowadzane na świecie, ale jak dotąd nigdy nie wykonywano ich jednocześnie na tej samej grupie pacjentów. Pierwsi z nich przejdą testy płuc już w listopadzie.
- Dzięki wysokiej jakości aparatowi tomografii komputerowej, w ciągu zaledwie 4-5 sekund można zeskanować całą klatkę piersiową. Dodatkowo sprzęt posiada specjalne oprogramowanie, którego wrażliwość umożliwia wykrycie nawet bardzo niewielkich zmian. Przy wykryciu niepokojących objawów pacjenci będą kierowani do różnych grup gdzie ich choroba będzie dalej, odpowiednio do ich stanu, monitorowana – wyjaśniła dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik zakładu Diagnostyki Obrazowej w MCZ w Lubinie.
Druga część programu profilaktycznego to badania naczyń wieńcowych.
- W trakcie kilkusekundowego badania jesteśmy w stanie wykryć chorobowe zwapnienia w sercu. To badanie nazywa się calcium score. Jej autorem jest amerykański kardiolog, który ustalił specjalną skalę do oceny zmian chorobowych. W zależności od ilości zwapnień i ich położenia w danej tętnicy wieńcowej będziemy dzielili pacjentów na 4 grupy: pierwsza to osoby zdrowe, druga to ci, u których zwapnień jest niewiele i wymagają powtórzenia badania za rok lub dwa lata, trzecia to grupa, wymagająca konsultacji kardiologicznej i czwarta, osoby wymagające rozpoczęcia leczenia. Te badania w założeniu mają pomóc zmniejszyć ilość zawałów – powiedziała doktor Ewa Nienartowicz.
Przy programie kontroli płuc współpracował będzie lekarz pulmonolog, zaś przy kontroli serca - kardiolog. Miedziowe Centrum Zdrowia prowadząc badania w ramach tych dwóch programów uruchomi dodatkowe zespoły i godziny przyjęć. Organizatorzy podkreślają, że badania przesiewowe pracowników KGHM nie będą kolidowały z planowymi usługami medycznymi prowadzonymi przez placówkę. Aby zrealizować założenia programu Pracownicy Polskiej Miedzi biorący udział w programie będą przyjmowani również w soboty.