Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wyklęci - Nieśmiertelni (FOTO)

CHOBIENIA. W scenerii Rynku w Chobieni w gminie Rudna ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski dokonało widowiskowego odtworzenia rozbicia UB-eckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku i uwolnienia wielu więźniów polskiego podziemia zbrojnego. - Bardzo realistycznie, bardzo wzruszająco, chwyta za gardło. Najważniejsze, że było dzisiaj na chobieńskim Rynku dużo dzieci, bo to one są przekaźnikami historii, później będą to przekazywały swoim dzieciom - powiedział obecny podczas rekonstrukcji wydarzeń Adrian WOŁKOWSKI, wójt gminy Rudna. - Zaznaczam, że nie jestem historykiem z wykształcenia, ale poznawanie najnowszej historii walk Polaków o Niepodległość to moje hobby. Dlatego z ogromnym zainteresowaniem obejrzałem naszą lekcję historii "na żywo" w przededniu 101 rocznicy Niepodległej. Akcja udanego ataku na więzienie w Kielcach to jest ważne wydarzenie w historii powojennej Polski, bo to jest akcja, która zakończyła się sukcesem, akcja, która była doskonale przeprowadzona, praktycznie odbyła się bez strat i pokazała również siłę polskiego podziemia w bardzo trudnym czasie - w sierpniu 1945 roku. Po drugie, to wydarzenie to jest również pamięć o jego bohaterach, nie tylko tych, którzy potrafili walczyć i wyciągnęli kolegów z więzienia, ale również o tych, którzy w tym czasie tutaj siedzieli i z których wielu, dzięki tej akcji uniknęło śmierci. To jest obraz pamięci - podkreślił Adrian WOŁKOWSKI.

Wyklęci - Nieśmiertelni (FOTO)

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych inscenizację pn "Wyklęci-Nieśmiertelni" w Chobieni perfekcyjnie przygotowała Fundacja Gloria Griffin i Chobieński Ośrodek Kultury. Dyrektor Katarzyna PRZEWORSKA nie kryła wzruszenia. - To bardzo realistyczna wciąż mało znanej młodemu pokoleniu historia Polski powojennej. Tego się nie przeczyta w książkach, tego się nie zobaczy w telewizji i w filmach fabularnych. To historia dotycząca naszej małej ojczyzny, fragment bohaterstwa Polaków w niezwykle trudnych czasach. 

Na chobieńskim Rynku było wystrzałowo, głośno, mocno pirotechnicznie, bardzo realistycznie chociaż każdy miał świadomość, że to jedynie namiastka słynnej akcji polskiego podziemia na więzienie w Kielcach. 

Wcześniej nie mniej głośno było pod Zamkiem w Chobieni. Tam na scenie w repertuarze patriotycznym prezentowały się młodzieżowe i dorosłe zespoły folklorystyczne z terenu gminy Rudna tworząc niepowtarzalny klimat czasów walki o Niepodległą.

Fot. Zbigniew Jakubowski 

{gallery}galeria/wydarzenia/09-11-19-wykleci-niesmiertelni-chobienia-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy