Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

O cukrzycy i otyłości specjaliści z całej Polski na konferencji MCZ

LUBIN. 20 lat Oddziału Diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie stało się punktem wyjścia do przygotowania konferencji pod hasłem „Nowoczesne spojrzenie na leczenie cukrzycy i otyłości”. Całodniowe wydarzenie miało miejsce 16 listopada w sali im. J. Wyżykowskiego w Centrali KGHM w Lubinie.

O cukrzycy i otyłości specjaliści z całej Polski na konferencji MCZ

 

Oddział Diabetologiczny na konferencje i warsztaty zaprasza cyklicznie, ale ta, która miała miejsce 16 listopada 019 w sali im. Jana Wyżykowskiego w Centrali KGHM była wyjątkowa, bo związana z 20 – leciem tegoż oddziału.

- Tworzyłam Oddział Diabetologiczny i od początku jego powstania i przez następne 20 lat miałam zaszczyt go prowadzić. Problemy i powikłania cukrzycy zauważyłam pracując na Oddziale Kardiologicznym pod egidą doktora Dałkowskiego, gdzie pracowałam 14 lat. Tam już zaczęłam się interesować pacjentami z cukrzycą, bo ich najczęstsze problemy to powikłania kardiologiczne. Te 20 lat były różne. Początki były trudne. Część ludzi zastanawiała się czy jest potrzebny taki oddział, ale z czasem wszyscy przekonali się , że tych pacjentów jest tak wielu, iż jest potrzeba takiego sposobu ich leczenia. Niestety w oddziałach internistycznych nie ma takiej możliwości, by jednocześnie z leczeniem prowadzić edukację i pomagać pacjentom i ich rodzinom – mówiła doktor Irena Szykowna, ordynator oddziału Diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie.

Wśród słuchaczy jubileuszowej konferencji znaleźli się przedstawiciele białego personelu z całego regionu. Wśród prelegentów goszczono znanych specjalistów z zakresu diabetologii z całej Polski.

- Tematem mojego wykładu jest insulinoterapia, czyli terapia, której obawiają się generalnie wszyscy lekarze, ponieważ insulina jest niezwykle silnym, ale wspaniałym lekiem, natomiast żeby dobrze i skutecznie oraz bezpiecznie leczyć pacjentów z cukrzycą, należy wybierać nie tylko właściwe algorytmy terapii , ale również najbezpieczniejsze możliwe preparaty dostępne na rynku. Cukrzyca jest chorobą, którą powinni zajmować się specjaliści wielu branży medycznych, nie tylko lekarze, ale także pielęgniarki, pracownicy laboratoriów. Z punktu widzenia opieki nad chorym z cukrzycą, niezwykle ważne jest, by ten personel opiekujący się takim pacjentem był jak najszerszy i dobrze przygotowany – mówił dr n. med. Bogumił Wolnik z Kliniki Diabetologii i Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, będący jednocześnie konsultantem regionalnym diabetologii Wojewody Pomorskiego.

Z możliwości udziału w konferencji zadowoleni byli wszyscy słuchacze.

- Edukacja pacjentów jest ważna w leczeniu cukrzycy. Staramy się podnosić świadomości u pacjenta o tym, jakie zagrożenia przynoszą powikłania – mówiła Lilianna Kasperska, oddziałowa Oddziału Diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie, która z oddziałem jest związana od samego początku.

Powiązane wpisy