Normy metali ciężkich u dzieci z Gminy Rudna bez przekroczeń
RUDNA. Z badań przeprowadzonych przez Miedziowe Centrum Zdrowia na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. wynika, że w 2019 r. u dzieci z terenu Gminy Rudna nie stwierdzono przekroczeń stężenia metali ciężkich we krwi, a co za tym idzie środowisko Gminy Rudna uznane zostało za bezpieczne dla dzieci z punktu wiedzenia narażenia na ołów, kadm i miedź. Badaniom poddani zostali uczniowie szkół podstawowych w Chobieni i Rudnej.
Wyniki badań ołowiu u dzieci zamieszkałych w miejscowościach Gminy Rudna są bardzo niskie i tym samym mieszczą się w zakresie uznawanym za bezpieczne dla ich zdrowia.
Stężenie kadmu u żadnego dziecka nie przekroczyło wartości 0,5 µg/l, uznawanego za stężenie prawidłowe u dzieci.
W badaniach obecności miedzi w surowicy krwi u wszystkich badanych dzieci stężenie tego metalu mieściło się w zakresie prawidłowych norm.
- Badania z roku 2019, podobnie jak badania z poprzednich lat wskazują, że na terenie Gminy Rudna oddziaływanie przemysłu nie skutkuje wzrostem badanych metali we krwi – napisano we wnioskach do „Sprawozdania z badań na zawartość metali ciężkich u dzieci badanych w SP Rudna i SP Chobienia”.
Badania zostały przeprowadzone na podstawie porozumienia o współpracy w zakresie umożliwienia KGHM Polska Miedź S.A. rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” o Kwaterę Południową oraz potrzeby rozwoju Gminy Rudna.