Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Młodzi chcą ożywić czytelnictwo

LUBIN. Zachęcają do czytania. Wymieniania się książkami. Organizują półki bookcrossingowe. Zbierają książki dla Domu dziecka - to najważniejsze działania, jakie młodzież z I LO podejmuje w ramach projektu "Need 4 read". W zespole jest czwórka młodych ludzi, która działa na rzecz popularności książek nie tylko wśród rówieśników, ale wśród wszystkich lubinian.

Młodzi chcą ożywić czytelnictwo

Jak mówią realizatorzy projektu, dane statystyczne są przerażające. W 2015 roku tylko 37% Polaków przeczytało jedną książkę w ciągu roku. "Need 4 read" to autorski projekt licealistów z LO w Lubinie. Młodzież prowadzi szereg działań wpisując się w  ogólnopolską olimpiadę przedsiębiorczości "Zwolnieni z teorii".

- Już w poniedziałek 21 marca uruchomimy bookcrossingową półkę  w naszej szkole. Najdą się na niej książki, które wziąć do przeczytania może każdy. Taką książkę można potem oddać, wymienić na inną, ale na pierwszej stronie można się też wpisać i podzielić wrażeniami z jej przeczytania - tłumaczy Kuba Mazurowski - Chodzi o to, by zachęcić młodzież do czytania różnych publikacji. Wśród młodych ludzi z czytaniem nie jest aż tak źle. Mamy przecież obowiązkowe lektury i czy chcemy, czy nie musimy je przeczytać. Do czytania zachęcamy też dojrzałych lubinian - dodaje Kuba.

W zespole licealistów oprócz Kuby jest jeszcze liderka projektu Barbara Kaczkowska, Dominika Skórko i Natalia Lech. Młodzi ludzi w bibliotece swojej szkoły zorganizowali pudełko, do którego trafiają publikacje z przeznaczeniem dla Domu Dziecka. Każdy mieszkaniec Lubina może przyjść i oddać książkę. Młodzież z I LO współpracuje nie tylko ze szkolną biblioteką, ale też innymi podobnymi placówkami, EMPiK - iem  czy drukarnią. - Chcemy szerzyć wiedzę o książkach i dzielić się radością z czytania z innymi. Nasz projekt kończy się 31 marca.  Czytelnictwo straciło na rzecz internetu i komputerów. Chcemy to zmienić  - mówi Barbara Kaczkowska.

Powiązane wpisy