Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zamontowano tablicę do pomiaru pyłu

RUDNA. Przy rudnowskim rynku zawisła tablica pomiaru pyłu. Zadanie to wykonane zostało na zlecenie Zakładu Hydrotechnicznego KGHM, a jest wynikiem rozmów i uzgodnień pomiędzy władzami Gminy Rudna i miedziowej spółki. Tablica znajduje się na budynku administrowanym przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rudnej, mieszczącym się przy wjeździe do rynku i służy do pomiaru pyłu zawieszonego PM10..

Zamontowano tablicę do pomiaru pyłu

Pył PM10 jest mieszaniną cząstek zawieszonych w powietrzu będących zlepkami różnych substancji, w tym toksycznych. Przyczyną zanieczyszczenia pyłem PM10 jest m. in. ogrzewanie domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach niespełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał zabronione uchwałą antysmogową dla województwa dolnośląskiego), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Innymi źródłami ww. zanieczyszczenia są również transport samochodowy czy zakłady przemysłowe.

Przyjęte normy dla pyłów PM10 na terytorium Polski są określone w następujący sposób:

1) poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy);

2) poziom informowania: 200 µg/m3 (dobowy);

3) poziom alarmowy: 300 µg/m3 (dobowy).

Powiązane wpisy