Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Trudny czas świąt dla chorych w szpitalach

LUBIN. Nie zapominajmy o chorych w szpitalach podczas Świąt Bożego Narodzenia – apelują psycholodzy z Miedziowego Centrum Zdrowia (MCZ) w Lubinie. To wyjątkowo trudny czas dla tych, którzy nie mogą go spędzić w domu – podkreślają specjaliści.

Trudny czas świąt dla chorych w szpitalach

Boże Narodzenie prawie wszystkim kojarzy się z rodziną przy wigilijnym stole. Są jednak tacy, którzy ze względu na stan zdrowia święta muszą spędzić w szpitalu. Jak mówią specjaliści, bardzo ważne jest, by nie pozostawić chorych samym sobie. W tym szczególnym okresie należy odwiedzać bliskich, urozmaicić im szpitalną rutynę: dobrym słowem, uwagą i życzliwością. Są też pacjenci, którzy nie mają bliskich. Jeśli zdecydujemy się poświęcić im chwilę, złożyć życzenia, po prostu porozmawiać, to na pewno będzie to dla nich najtrafniejszy prezent.

- Nie pozwólmy, by przebywający w szpitalach w tym wyjątkowym czasie, jakim jest Boże Narodzenie poczuli się opuszczeni i samotni. Obecność drugiego człowieka jest bardzo ważna. Nie chodzi o jakieś szczególne działania, ale o zwykłe odwiedziny, rozmowę i życzliwe słowo, które może być najlepszym pocieszeniem. Zadajmy sobie pytanie, jak sami chcielibyśmy być traktowani. To będzie najlepsza podpowiedź dla tych, którzy nie wiedzą jak wspierać bliskich czy też nieznajomych, którzy muszą spędzić święta w szpitalu – mówi Natalia Kasprowicz, psycholog Miedziowego Centrum Zdrowia.

W szpitalu MCZ od kilku lat dzięki współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Lubinie udaje się zorganizować jasełka na oddziale onkologicznym.

– W ten sposób dajemy przykład dzieciom, jak postępować wobec drugiej osoby, przypominamy im, że należy zauważać, tych którzy potrzebują. Jeżeli mamy na to czas, możliwości i umiejętności, to zróbmy to. W języku naukowym mówimy o modelowaniu, czyli pokazywaniu dzieciom, że takie rzeczy powinny mieć miejsce, że należy dbać o innych. Dla pacjentów, którzy na co dzień borykają się z bólem, trudnymi emocjami i silnymi lękami, to bardzo ważne. Z jednej strony jest to dla nich ucieczka od codziennej rutyny szpitalnej, z drugiej – przykład troski i pamięci o drugim człowieku – mówi Natalia Kasprowicz, psycholog Miedziowego Centrum Zdrowia.

Powiązane wpisy