Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Deficyt pokryją z... nadwyżek

RUDNA. Zmiany w budżecie na 2016 rok, dotacje na prace przy zabytkach oraz uchwalenie Strategii Rozwoju Gminy na lata 2015-2022. Między innymi o tym dyskutowali radni w czasie ostatniego posiedzenia. Na ponad 43 miliony złotych szacowany jest dochód Gminy Rudna w 2016 roku, wydatki zaś na ponad 52 miliony złotych. Powstały deficyt  ma zostać pokryty z nadwyżki budżetowej z ubiegłych lat. – Przyjęty budżet jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby mieszkańców oraz plany rozwoju gminy. Zarezerwowaliśmy również środki na ewentualne wsparcie dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, ale pragniemy skupić się przede wszystkim na przyjętej dzisiaj strategii rozwoju gminy na lata 2015-2022 – podkreślił Wójt Gminy Rudna Władysław Bigus, dziękując radnym za przyjęcie proponowanych zmian w budżecie.

Deficyt pokryją z... nadwyżek

Radni zatwierdzili również uchwały dotyczące udzielania pomocy rzeczowej dla Powiatu Lubińskiego, która wiąże się z wykonaniem prac obejmujących zagospodarowanie ronda w Rudnej oraz w obrębie pasa drogowego w Naroczycach, którego zarządcą jest Powiat Lubiński. – Tereny te są widoczne, a ich estetyka rzutuje również na wygląd miejscowości. Nasza pomoc ma polegać na utrzymaniu tych obiektów we właściwym stanie – informował Wójt. Zatwierdzone zostały również uchwały dotyczące pomocy finansowej dla Województwa Dolnośląskiego oraz przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla linii 2x400 kV relacji Czarna-Polkowice w gminie Rudna.

Radni uchwalili także uchwałę dotyczącą konieczności zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla obrębów Mleczno i Toszowice oraz terenów górniczych położonych w obrębie Mleczno, dla obrębu Juszowice oraz fragmentów obrębów Koźlice i Rynarcice, położonych częściowo w granicach terenu górniczego w Gminie Rudna. Wskazali równocześnie na konieczność sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Gwizdanów, Górzyn i Kliszów. Niezbędne zmiany są związane z wymaganiami z zakresu audytu krajobrazowego, sporządzanego przez samorząd województwa oraz wynikającymi z nowych przepisów o rewitalizacji.

Określone zostały również kryteria naboru do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkół. Zaopiniowano także wniosek o pozbawienie ochronności lasów, uznanych przez Ministra Ochrony Środowiska za ochronne, a będących w zarządzie Nadleśnictwa Lubin i położonych na terenie Gminy Rudna. Postanowiono również rozwiązać umowę partnerską z czeską Gminą Rudna.

Radni uchwalili „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Rudna w 2016 roku” oraz zatwierdzili zmiany w statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Powiązane wpisy