Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Będą edukować już najmłodszych na temat transplantacji

LUBIN. W Polsce na przeszczepy organów i tkanek czeka obecnie 1947 osób. Ubiegły rok to w sumie 1473 przeszczepionych narządów. Jak mówią specjaliści, liczby te spadły. Lubińskie Starostwo Powiatowe chce edukować społeczność lokalną, by składano deklarację zgody na przeszczepy w razie śmierci. Ci zaś, którzy tego nie chcą, mogą złożyć odpowiednie wnioski. Samorząd będzie uczył już najmłodszych na temat potrzeby przeszczepów, które ratują życie innym. Ruszy kampania edukacyjna.

Będą edukować już najmłodszych na temat transplantacji

Działania w zakresie promocji i edukacji transplantologii mają po pierwsze rozwiać mity.

- Kiedyś mówiło się , że przeszczep szpiku kostnego jest bardzo bolesny. To nie jest prawda. Jest taka technologia, że nie ma mowy o bólu. Chcemy uczyć i wyjaśniać. Mieszkańcy powinni wiedzieć, że mogą złożyć oświadczenie woli i je nosić przy sobie, że powinni poinformować rodzinę, że chcą, aby tkanki i organy były do dyspozycji osób chorujących i oczekujących na nie. Natomiast, jeśli są przeciwni muszą pamiętać, by zgłosić odpowiedni wniosek do rejestru. Na naszej stronie facebookowej będzie informacja z linkami do wniosku o niewyrażeniu zgody i do deklaracji takiej zgody – mówi Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu ds. promocji zdrowia.

Powiat w ramach edukacji chce uświadamiać już najmłodszych, że organy człowieka nie muszą „iść do nieba”, ale mogą pomóc ludziom chorującym i jeszcze żyjącym.

- Chcemy zachęcić szkoły, by dzieci poprzez rysunki uczyły się i wiedziały, jakie organy można przekazywać, by ratować życie innych, chorych osób. Będą też tematy inspirowane przez przyrodę czy lekcję biologii. Często tematy transplantacji nie mieszczą się w programach nauczania. Trzeba je zainicjować – mówił Michał Huzarski.

„Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu ,  na ziemi”, „ Bieg po Nowe Życie”, czy „ Dawca.pl – bądź świadomym dawcą narządów” - to kampanie społeczne, które mają uświadomić społeczeństwo w zakresie wiedzy o transplantologii.

Powiązane wpisy