Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Sesja egzaminacyjna zimowa w MCKK

LUBIN. Uczyli się jesienią, by teraz podejść do egzaminów, potwierdzających ich kwalifikacje zawodowe. Zimowa sesja egzaminacyjna dla uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów eksternistycznych rozpoczęła się 9 stycznia, a zakończy się 30 stycznia. W gronie zdających 82 osoby to te, które starają się o kwalifikacje w zawodzie górniczym.

Sesja egzaminacyjna zimowa w MCKK

W egzaminach praktycznych bierze udział: 13 elektryków, 18 elektromechaników, 18 przeróbkarzy, 38 techników górnictwa podziemnego oraz 82 górników zarówno z kwalifikacyjnych kursów zawodowych jak i z kursów eksternistycznych i z Zespołu Szkół MCKK). 68 zdających górników, to osoby zatrudnione w KGHM Polska Miedź S.A. oraz w firmach pracujących na rzecz KGHM. Wszyscy zdający przeróbkarze zatrudnieni są w Oddziale ZWR, 2 elektryków również pracuje w KGHM.

Egzaminy dla górników przewidują sprawdzenie wiedzy nie tylko teoretycznej, ale praktycznej ściśle związanej z pracą pod ziemią. Wyrobisko szkoleniowe MCKK posiadając uprawnienia od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu jest miejscem, gdzie takie sprawdziany wiedzy można przeprowadzać.

- Jak dotąd na sesjach mieliśmy zwykle do czynienia z montażem pewnych elementów infrastruktury kopalnianej, obudowy rurociągów, lutniociągów, wentylatorów i takie są najczęstsze zdania. Pracownicy i uczniowie którzy będą przystępować do egzaminu zawodowego muszą się wykazać z umiejętnościami związanymi z montażem elementów obudowy z odpowiednią kolejnością wykonywania czynności,zwrócenia uwagi na stan bezpieczeństwa wyrobiska. To rzeczy ważne w górnictwie. W zdecydowanej większości potrafią sobie poradzić. Te zadania są wykonywane w różnym tempie. Czas przewidziany przez organizatora, czyli 2 godziny, wystarcza. Niektórzy egzaminowani pracują z tymi czynnościami na co dzień i widać, że zdają to lepiej niż pozostali. Musimy jednak wziąć pod uwagę pewne książkowe wymagania, które w warunkach górniczych są wykonywane czasami inaczej - mówi Janusz Jania, nauczyciel MCKK.

Sesja egzaminacyjna w MCKK zakończy się 30 stycznia.

Powiązane wpisy