W Lubinie będą uczyć pod legnicką strefę
LUBIN. Zespół Szkół nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie rozpoczął współpracę z firmami z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Placówka od września uruchomi nowy kierunek w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Będzie to operator maszyn i urządzeń do produkcji tworzyw sztucznych. Pierwszy rok to klasa, która ma liczyć 18 uczniów.
Będzie to tzw. klasa dualna, czyli prowadzona w systemie nauczania praktycznego w firmach z LSSE ( 2 dni w tygodniu) oraz w szkole (3 dni w tygodniu). Jak zapewnia dyrekcja, w ramach praktyk młodzież otrzyma wynagrodzenie, płatne, a dojazd na zajęcia będzie bezpłatny. Nowy kierunek kształcenia udało się uruchomić dzięki współpracy szkoły z firmami legnickiej strefy, które wyraziły zapotrzebowanie na pracowników wykształconych w zawodzie operator maszyn i urządzeń do produkcji tworzyw sztucznych. Młodzież po zdobyciu takiego zawodu będzie mogła znaleźć zatrudnienie nie tylko w LSSE, ale we wszystkich zakładach pracy, gdzie są urządzenia pracujące w technologii ekstruzji lub wtrysku.
- Kształcimy mechaników w różnych specjalnościach od wielu lat, więc nauką niektórych przedmiotów zajmiemy się osobiście. Do kształcenia typowo specjalistycznego będziemy zatrudniać pracowników od partnerów, którzy będą prowadzić w naszej szkole wybrane zajęcia zawodowe. Dualizm kształcenia zawodowego po raz pierwszy wprowadzamy w naszej szkole w pełnym wymiarze. Jest to tendencja pożądana z punktu widzenia pracodawców. Nie ukrywam, że mamy też pewne obawy, bo to się wiążę z egzaminami zawodowymi, które na końcu uczniowie będą musieli zdawać. Jeśli od samego początku wspólnie z pracodawcami będziemy pilnować wymogów podstawy programowej, to jestem pewien że wszyscy uczniowie zakończą z sukcesem kształcenie w tym zawodzie. - mówi Paweł Klimaszewski, dyrektor ZS 1 w Lubinie.
Nabór do nowej klasy odbywa się na tych samych zasadach co do innych placówek - najpierw drogą elektroniczną, później dostarczeniem dokumentów do placówki.