Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zbadają środowisko, dadzą szybkie wyniki (FOTO)

LUBIN. Centrum Badań Jakości, spółka z grupy kapitałowej KGHM i Polska Miedź zaprezentowały Mobilne Laboratorium Środowiskowe. Pojazd wyposażony w drona, innowacyjny systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr czy skaner gleby pozwoli na badanie powietrza, wody i gleby nie tylko na potrzeby ciągu technologicznego miedziowego holdingu, ale całego regionu. To pierwszy taki projekt na Dolnym Śląsku.

Zbadają środowisko, dadzą szybkie wyniki (FOTO)

CBJ i KGHM polska Miedź S.A. oddały do użytku Mobilne Laboratorium Środowiskowe. Projekt to połączenie dronów i szeregu nowoczesnych urządzeń, które pozwalają na namierzenie i szybką analizę wszelkich zagrożeń środowiskowych zarówno w glebie, powietrzu, jak i w wodzie. Całą inwestycję sfinansowała spółka KGHM Polska Miedź S.A. Działanie wpisuje się w strategie miedziowej spółki oparta m.in. na ekologii.

- KGHM ekologią zajmuje się od dawna. Jesteśmy do tego zobowiązani regulacyjnie, ale jest to tez nasza ambicja i element naszej strategii 4E, gdzie obok Efektywności, Elastyczności, E-przemysłu mamy również Ekologie. Ekologia to setki milionów złotych wydawanych rocznie na nowe instalacje i systemy, które powodują, że jesteśmy coraz bardziej neutralni dla środowiska - mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Mobilne Laboratorium Środowiskowe pozwoli na bezpieczne pobieranie próbek i dokonanie analizy już w dwie minuty.

Specjalistyczny pojazd Centrum Badań i Jakości będzie również narzędziem do inspekcji obiektów do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny. Laboratorium wspiera ochronę środowiska i nowoczesne technologie przemysłowe. Dzięki nowym rozwiązaniom MLŚ umożliwi m.in. dokumentowanie szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzację hałd wydobytej rudy miedzi. Drony pozwolą na przestrzenne modelowanie budynków i obiektów w technologii 3D.

Pojazd ma służyć nie tylko na rzecz miedziowej spółki i jej ciągu technologicznego, ale jak zapewniał prezes CBJ, Wacław Szetelnicki, będzie współpracował również z samorządami i wszelkimi służbami.{gallery}galeria/wydarzenia/25-02-21-mobline-laboratorium-srodowiskowe-cbj-kghm-fot-marzena-machniak{/gallery}

Powiązane wpisy