Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lubinie (FOTO)

LUBIN. Cześć i honory Żołnierzom Wyklętych, czyli tym, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1944-1964 oddano w Lubinie, składając jak co roku kwiaty pod tablicą pamięci na murze przy ulicy M. Pruzi. Obecny był Starosta, radni powiatowi, harcerze i kombatanci. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lubinie (FOTO)

Wiele lat o Żołnierzach Wyklętych w Polsce  się nie mówiło.

- Na wszelkie sposoby ówczesne władze próbowały zniszczyć pamięć o tych ludziach. Stąd pochówki nie wiadomo gdzie. Po latach groby tych żołnierzy odkrywamy w lasach i na łąkach. Obawiano się, by nie zostali męczennikami sprawy i nie byli honorowani przez społeczność. Decyzja parlamentu, by od 2011 roku czcić pamięć o nich była słuszna - mówił porucznik Henryk Rusewicz, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów, obecny na poniedziałkowej uroczystości.

W uroczystości oprócz starosty i radnych powiatowych wzięli również udział lubińscy harcerze.

- Trzeba uczcić pamięć o tych, którzy niesłusznie polegli. Jesteśmy członkami ZHP i to jest nasz obowiązek. Przychodzimy, mimo trudności , jakie są w związku z covidem. Mamy maseczki i jesteśmy, by złożyć hołd  - mówił Sebastian Krakau, 18 Drużyna Harcerska "Carpe diem".

{gallery}galeria/wydarzenia/01-03-21-zolnierze-wykleci-lubin-fot-marzena-machniak{/gallery}

Powiązane wpisy