Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Tysiące zainteresowanych, ponad 100 wykładów i wywiadów o depresji

 

LUBIN. Choć w innej formie, bo głównie online, to z dużym powodzeniem potoczyły się losy II Tygodnia Walki z Depresją, zorganizowanego przez Centrum formacji Rodziny w Lubinie. Ponad 120 konsultacji, wykładów, wywiadów i spotkań miało przybliżyć zagadnienia związane z poważną chorobą, jaką jest depresja. Okazuje się, że nie tylko mieszkańcy Zagłębia Miedziowego byli tym zainteresowani. Materiały dotarły i wciąć docierają do ok. 120 tys. osób z całej Polski i z zagranicy.

Tysiące zainteresowanych, ponad 100 wykładów i wywiadów o depresji

Wydarzenie zostało wsparte przez 28 patronatów honorowych.

- To samorządy z terenu Zagłębia Miedziowego, ale także Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa i biskup legnicki. Samorząd legnicki bardzo mocno nas wspomógł. To wsparcie polegało na promocji wydarzenia, przede wszystkim w szkołach. Nasz Tydzień walki z Depresją dotarł do wszystkich szkół, do wszystkich przestrzeni naukowych na terenie Legnicy. To było też wsparcie, dzięki któremu mogliśmy się kontaktować i doradzać, jak to wydarzenie promować. Miasto Legnica bardzo to wsparło i wspiera cały czas – zapewnia Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny, psychoterapeuta.

- Statystyki zainteresowania naszym tygodniem świadczą o skali problemu, jakim jest depresja. Mamy świadomość, że to ważna przestrzeń dla Polaków. To wydarzenie pokazało, że ważne jest prowadzenie takich profilaktycznych kampanii. Już planujemy przyszłoroczny Tydzień Walki z Depresją i poszczególne wydarzenia, jak wykłady czy październikowy Tydzień Zdrowia Psychicznego. Duże wydarzenia są po to, by dotrzeć do większej ilości osób. Można nas znaleźć na facebooku Centrum Formacji Rodziny w Lubinie i na stronie internetowej cfrlubin.pl Mieszkańcy mogą liczyć na bezpośredni kontakt z nami. Wszystko zależy od gotowości osób zainteresowanych. Można liczyć na wsparcie bezpośrednie w gabinecie i na wsparcie zdalne online. Takich porad tez udzielamy – dodaje Anna Migalska.

- Obok depresji są też inne zaburzenia, np. lękowe czy ataki paniki. Coraz częściej zgłaszają się osoby z pogorszonym nastrojem w wyniku doświadczeń związanych z pandemią i izolacją. W ramach Tygodnia Walki z Depresją rozpoczęliśmy badanie. Chcieliśmy się dowiedzieć i poznać opinię mieszkańców LGOM na temat tego, jak rozumieją depresję, jakie jest ich nastawienie do leczenia i jaka jest ich motywacja, jakie jest nastawienie do problemu depresji w ich rodzinach i środowisku. Na ankietę odpowiedziało już ponad 1000 osób. Wyniki są wstrząsające. Jednym z pytań jest: „jaki słyszysz najczęściej komunikat, gdy jesteś przygnębiony”. Najczęstszą odpowiedzią według ankietowanych jest: „weź się w garść, ogarnij się”. To niebezpieczne, bo jeśli już jest depresja , gdzie wkradło się obniżone poczucie wartości, pogorszony nastrój, niechęć do robienia rzeczy, które wcześniej sprawiały przyjemność, pojawia się alhedonia to taki komunikat już nie pomoże i nie wystarczy – wyjaśnia i przestrzega Edyta Rząsa, terapeuta w Centrum Formacji Rodziny w Lubinie

Centrum Formacji Rodziny w Lubinie udziela porad online i stacjonarnie. Prowadzi psychoterapię dla dzieci, młodzieży, dorosłych, małżeństw, par. Ma w ofercie też neurologopedę, terapeutę SI, terapeutę uzależnień, dietetyka klinicznego i psychiatrę. Pomoc jest bezpłatna.

fot. archiwum

Powiązane wpisy