"Pan Tadeusz" w zadaniach zamkniętych i dwa wolne tematy - egzamin próbny ósmoklasistów
LUBIN. Fragment "Pana Tadeusza" posłużył dziś na egzaminie próbnym z języka polskiego ósmoklasistom do rozwiązania części zadań zamkniętych. Rozprawka kazała młodym ludziom udowodnić, że każdy zasługuje na podziw, zaś opowiadanie, jeśli zostało wybrane przez piszącego jako zadanie otwarte, wymagało udowodnienia, że warto podejmować ryzyko w życiu. Pierwszy dzień egzaminów próbnych w Lubinie ma za sobą ponad 640 ósmoklasistów.
17 marca marca język polski, 18 marca matematyka zaś piątek to język obcy nowożytny - tak wygląda harmonogram egzaminów próbnych dla ósmoklasistów.
W Lubinie do sprawdzenia wiedzy przystąpi w tym roku 641 uczniów. Ich emocje w środę o poranku były różne. Jedni stresowali się okrutnie, inny zapewniali, że egzamin ich "nie rusza". O godzinie 9:00 do testów zasiedli wszyscy zarówno ci przerażeni, jak i ci spokojni.
Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zaskoczyła chyba nikogo. Pierwszym tekstem, na podstawie którego młodzież musiała rozwiązać zadania zamknięte był fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Tematy do zadań otwartych okazały się wolne i raczej przystępne nawet dla tych, którzy nie poświęcili wiele czasu na naukę.
Temat 1: W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której
rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury
obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Temat 2: Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który
przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko. Wypracowanie
powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
Właściwe egzaminy dla ósmoklasistów rozpoczną się 25 maja. Drugi termin dodatkowy to 16 czerwca.