Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ogniska na działkach, polanach, leśnych parkingach są zakazane

 LUBIN. Lubińska straż pożarna przypomina, że rozpalanie ognia w miejscach do tego nie przystosowanych jest zakazane i karane mandatami, nawet do 500 zł. Przepisy przeciwpożarowe wyraźnie określone są w rozporządzeniu. Warto pamiętać o zakazie palenia ognisk nawet na własnych działkach, bo regulaminy ogrodów działkowych zakazują takich czynności, a spalanie odpadów nie jest zgodne z ustawą. W każdym takim przypadku grozi kara pieniężna.

Ogniska na działkach, polanach, leśnych parkingach są zakazane

O tym, że ognisk nie powinno palić się w okolicach lasów, a także wypalać traw i nieużytków w pobliżu terenów zalesionych wiedzą nawet dzieci. To jednak nie przeszkadza nieodpowiedzialnym ludziom, by ryzykować, co nierzadko kończy się zaprószeniem ognia, który trawi ściółkę, a potem drzewa.
Trzeba również o tym pamiętać, jeśli mowa o terenach na działkach ogrodowych. Tam dodatkowo przepisy regulowane są w regulaminach ROD. Działkowcy, na szczęście nieliczni, próbują w ogniskach pozbywać się różnych odpadów.

- Spalanie materiałów sztucznych powoduje, że do atmosfery unoszą się związki niebezpieczne dla zdrowia człowieka i zwierząt. To wpływa oczywiście tez niekorzystnie na atmosferę. W gminach, gdzie jest selektywna zbiórka odpadów nie powinno się spalać pozostałości roślinnych i biodegradowalnych. Jest to zabronione z ustawy o odpadach – mówi młodszy Brygadier, Marek Maślej, kierownik sekcji ds. kontrolno-rozpozawczych w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

Jeśli działkowicz nie zastosuje się do przepisów wewnętrznych ROD, zarząd ma prawo wezwać na miejsce policję, a to wiąże się oczywiście z mandatem karnym, który wynosić może do 500 zł.

Powiązane wpisy