Pszczelarze sadzą drzewa i krzewy
RUDNA. Ponad 100 sztuk sadzonek drzew i krzewów miododajnych posadzili pszczelarze z Koła Pszczelarskiego w Rudnej. Wokół pasiek pojawiły się, między innymi karagana syberyjska, dereń jadalny, moszczeniec południowy, krzewuszka cudowna i katalpa.
Rośliny miododajne mają w przyszłości mają stanowić nową bazę pożytkową dla pszczół, która zwiększa wydajność pasieki. Cykliczne nasadzenia, jakie planuje Koło Pszczelarzy, nie tylko zwiększy produkcję miodu, ale również uatrakcyjni jego walory smakowe. Gmina nie poprzestaje na realizacji jednego programu. – Jesteśmy w trakcie opracowywania i wdrażania „ Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Rudna na lata 2015-2018” z perspektywą na 2019-2022 i mamy na uwadze Koło Pszczelarskie w Gminie Rudna. Dofinansowania projektów, w jakich uczestniczą, zawsze są wykorzystywane z pożytkiem dla naszych mieszkańców- zaznacza Władysław Bigus, Wójt Gminy Rudna. Do Koła Pszczelarzy w Gminie Rudna należy obecnie 20 pszczelarzy, którzy dysponują wspólnie 440 rodzinami pszczelimi. Pasieki wszystkich pszczelarzy z koła posiadają numery weterynaryjne, co oznacza, że są pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Niektórzy mają również nadane numery identyfikacyjne, co uprawnia pszczelarzy do sprzedaży bezpośredniej miodu i jego wyrobów.
- Chcemy aby takie akcje, odbywały się cyklicznie. Dużym wsparciem jest dla nas gmina, która w tym roku, na programu „Ekologia i ochrona pszczół”, wyłożyła 11 tysięcy złotych. Dotacja była przeznaczona między innymi na zakup roślin miododajnych- mówi prezes Koła Pszczelarzy w Rudnej Zbigniew Smoła.