Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mieszkańcy debatowali z policją

LUBIN. Przedstawiciele lubińskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych i mieszkańcy osiedli Ustronie, Wyżykowskiego i Przylesie spotkali się z policją podczas debaty o bezpieczeństwie mieszkańców.

Mieszkańcy debatowali z policją

Debatę poprowadził zastępca komendanta powiatowego policji nadkomisarz Przemysław Laskowski. Komendant przedstawił działania policji i ich wyniki z ostatniego roku. Na terenie osiedli zanotowano mniej zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu niż w latach poprzednich. Wynikało to z pracy policji, która po dokonaniu analizy kieruje więcej patroli i funkcjonariuszy w miejsca najbardziej zagrożone a to skutkuje zmniejszeniem zdarzeń.

Komendant Laskowski wskazał, że najlepsze efekty daje współpraca policji z mieszkańcami i zarządcami budynków. Jednym z najlepszych przykładów było zatrzymanie seryjnego włamywacza do piwnic. Przez długi czas nie można było go złapać. Kradzieże zdarzały się nawet w budynku, który był stale obserwowany przez policjantów. Dopiero kiedy we współpracy ze spółdzielnia mieszkaniową zainstalowano w piwnicy kamerę złapano złodzieja. Okazało się, że miał bardzo prostą metodę działania. Wynajmował na 2-3 miesiące mieszkanie w budynku i… systematycznie okradał piwnice. Zdążył zamieszkać w kilku budynkach zanim go złapano. Przy takiej metodzie żadna obserwacja z zewnątrz nie mogła przynieść efektów. Złodziejowi udało się udowodnić ponad sto włamań. Został za to skazany na 2,5 roku więzienia.

– Takie debaty są bardzo potrzebne – mówi rzecznik lubińskiej policji Jan Pociecha. - Żadna policja świata nie będzie skuteczna jeżeli nie będzie współpracowała ze społeczeństwem. Przeprowadziliśmy w Lubinie akcję „Oczy” gdzie zaapelowaliśmy do mieszkańców, że jeśli coś widzą niepokojącego żeby nas o tym informowali. Po tym apelu prawie dwukrotnie wzrosło nam zatrzymywanie sprawców na gorącym uczynku. Mamy świadomość, że coś co jest problemem dla policji może nie być problemem dla mieszkańców i odwrotnie. I taka wymiana informacji oraz zachęcenie mieszkańców do współpracy się sprawdza.

Mieszkańcy i spółdzielcy zgłaszali wiele problemów: od źle zaparkowanych samochodów, poprzez organizacje ruchu i bezpieczeństwo na drogach po obecność policji na osiedlach. Wszystkie uwagi zostały skrzętnie zanotowane i będą poddane analizie a później wprowadzimy właściwe działania – zapewnia policja.

Podobne debaty będą powtarzane cyklicznie i podczas kolejnych policja zapyta czy konkretne sprawy z poprzednich debat zostały rozwiązane.

Powiązane wpisy