Nowy inwestor w LSSE
Kolejny inwestor rozpoczyna działalność w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Do grona przedsiębiorstw funkcjonujących w Strefie dołączyła firma Atlas Copco Polska - czołowy producent sprężarek stacjonarnych i przewoźnych, generatorów, sprzętu budowlanego, maszyn górniczych oraz narzędzi przemysłowych. W podstrefie Polkowice LSSE przedsiębiorstwo wybuduje nowoczesne centrum serwisowo-remontowe maszyn górniczych. Dziś odbyło się uroczyste powitanie nowego inwestora w Strefie połączone z przyjęciem Gminy Polkowice do grona partnerów Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego.
W ramach nowej inwestycji, Atlas Copco Polska Sp. z o.o. otworzy w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej nowoczesne centrum serwisowo–remontowe maszyn górniczych o powierzchni 2 tys. m2. Obejmie ono swoim zasięgiem region centralnej Europy, w tym m.in. Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Rumunię. To kolejny etap w ponad 20-letniej historii firmy Atlas Copco w naszym kraju. Przedsiębiorstwo zainwestuje w nowy zakład prawie 5 mln zł oraz stworzy kolejne miejsca pracy w regionie.
- Projektując nasze produkty i usługi, kładziemy nacisk na wydajność, sprawność energetyczną, bezpieczeństwo i ergonomię, tak by spełnić wszelkie wymagania oraz potrzeby naszych klientów, mając na uwadze również wpływ na środowisko i na naszą przyszłość. Inwestujemy w firmę i ludzi, w sposób umożliwiający rozwój danego regionu oraz zapewniający stabilność zatrudnienia. Dlatego też podjęliśmy decyzję o budowie nowego centrum w regionie, gdzie już funkcjonujemy – mówi Piotr Szuliga, członek zarządu firmy Atlas Copco Polska.
Grupa Atlas Copco działa w 140 krajach świata zatrudniając łącznie ok. 40 tys. osób. W Polsce przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 350 osób, posiada 4 oddziały w Warszawie, Katowicach, Polkowicach oraz Gromadce, a także przedstawicieli handlowych i serwisantów we wszystkich rejonach Polski.
Przedsiębiorstwo od kilkunastu lat z powodzeniem działa w Polkowicach, jako jeden z wiodących dostawców rozwiązań dla górnictwa powierzchniowego i dołowego. Nowa siedziba firmy w Polkowicach zostanie zbudowana z poszanowaniem środowiska naturalnego. Projekt centrum serwisowo-remontowego wykonany będzie zgodnie z wytycznymi do uzyskania certyfikatu LEED (firma planuje uzyskać certyfikat LEED na poziomie Gold).
- Polkowice są przykładem gminy, która doskonale wie jak przyciągać inwestorów. Z dumą patrzymy na rozwój samorządu i tworzenie przyjaznego miejsca, nie tylko do prowadzenia biznesu, ale przede wszystkim do życia - mówiła w trakcie dzisiejszej uroczystości Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Burmistrz Polkowic, Wiesław Wabik podkreśla, że infrastruktura towarzysząca, taka jak żłobki, przedszkola, miejsca wypoczynku, są niezbędne aby gmina rozwijała się gospodarczo. – Codziennie do Polkowic przyjeżdża do pracy 16 tysięcy osób. Wielu z nich to pracownicy firm z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Polkowice nie mogą być dla nich jedynie miejscem pracy. Chcemy, aby czuli się tutaj dobrze i razem z nami budowali potencjał gminy – mówił Wiesław Wabik.
Dzisiejsze spotkanie było też okazją do przyjęcia kolejnego podmiotu do Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Partnerem klastra została Gmina Polkowice. – Nie bez powodu w Polkowicach zdecydowały się zainwestować firmy z branży motoryzacyjnej takie jak Volkswagen Motor Polska, SITECH czy Sanden Manufacturing Polska. Tutaj po prostu znalazły najlepsze warunki do prowadzenia biznesu. Teraz doświadczenie samorządu w kontaktach biznesowych z inwestorami zostanie jeszcze lepiej wykorzystane na rzecz rozwoju branży motoryzacyjnej w regionie. Jestem przekonany, że Polkowice wskażą pozostałym partnerom Klastra ścieżkę, którą powinny podążać samorządy i przedsiębiorcy, aby jeszcze lepiej współpracować i budować swój kapitał – mówił dziś w Polkowicach Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Polkowicka podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanowi ważną alternatywę na regionalnym rynku pracy. Bliskość głównego szlaku komunikacyjnego północ – południe, jakim jest cały czas rozbudowywana droga ekspresowa S3, w połączeniu z możliwością wykorzystania transportu kolejowego dodatkowo podnoszą atrakcyjność tego obszaru i sprawiają, że kolejne przedsiębiorstwa są zainteresowane inwestowaniem właśnie na tym terenie.