Rozpoczyna się budowa zakładu opiekuńczo-leczniczego
POLKOWICE. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy powstanie przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Właśnie rozpoczyna się realizacja inwestycji. Pierwsi pacjenci powinni zostać przyjęci za rok. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych i niesamodzielnych, aby zapewnić im odpowiednią całodobową opiekę, komfort oraz bezpieczeństwo. Łącznie ZOL będzie mógł przyjąć 22 pacjentów.
- Zakład powstanie w miejscu byłego hotelu ulokowanego na terenie PCUZ w Polkowicach. Po przebudowie powstanie tam 11 dwuosobowych pokojów wyposażonych w specjalistyczne łóżka oraz instalacje przyzywowe dla pielęgniarek. Projekt przebudowy przewiduje także pokój dzienny, terapii zajęciowej, gabinet pielęgniarski/zabiegowy, gabinet lekarski, pomieszczenia na brudną i czystą pościel, podręczny magazyn, tak zwany brudownik z niszczarką do utylizacji pampersów, aneks kuchenny i toalety. Ponieważ przyszły Zakład znajduje się na II piętrze, do budynku zostanie dobudowana zewnętrzna winda przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim oraz do przewożenia pacjentów na łóżkach – wyjaśnia Marcin Nalewajski z PCUZ, koordynator projektu, bezpośrednio odpowiedzialny za nadzór prowadzonych prac, tak aby nie kolidowały z codzienną działalnością polkowickiej przychodni.
ZOL będzie prowadził pełną opiekę pielęgnacyjną, opiekuńczą i rehabilitacyjną, opiekę lekarską, leczenie farmakologiczne, leczenie dietetyczne odpowiednie do stanu zdrowia pacjenta, zabiegi fizjoterapeutyczne oraz rehabilitacyjne, psychoterapię, terapię zajęciową oraz programy rehabilitacyjne. Wśród personelu medycznego znajdą się lekarze, pielęgniarki wyspecjalizowane w opiece długoterminowej, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, psycholodzy, logopeda, gerontolog, psychogeriatra, dietetyk, terapeuci zajęciowi oraz duszpasterz.
- Celem placówki jest objęcie całodobową opieką i leczeniem osób, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym wymagają stałego nadzoru lekarskiego, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji – informuje Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. I dodaje: - Nasze Centrum od dawna prowadzi długoterminową domową opiekę pielęgniarską oraz hospicjum domowe. Rozszerzenie działalności o całodobową opiekę nad osobami niesamodzielnymi, chorymi i niepełnosprawnymi wpisuje się w strategię rozwoju Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i politykę senioralną prowadzoną przez gminę Polkowice.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zostanie wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą Wojewody Dolnośląskiego. Pacjenci będą przyjmowani na podstawie skierowań NFZ oraz w ramach programów osłonowych finansowanych przez gminę Polkowice.
Koszt niezbędnych prac budowlanych wynosi 3 mln zł.