Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowy aparat RTG w PCUZ

POLKOWICE. Dawka promieniowania automatycznie dobierana do wagi pacjenta i zdjęcie w ciągu 3 sekund na ekranie komputera lekarza. Tak pracuje nowoczesny aparat cyfrowy do wykonywania zdjęć rentgenowskich uruchomiony w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Nowy aparat RTG w PCUZ

Aparat wraz z oprogramowaniem oraz dostosowaniem pomieszczeń do jego użytkowania kosztował 850 tys. zł. Nowe urządzenie wykonuje większą liczbę zdjęć w lepszej jakości w porównaniu z działającym do tej pory w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych aparatem RTG.

- Najnowszej generacji aparat spełnia najwyższe medyczne wymagania i nasi pacjenci zyskali dostęp do diagnostyki na bardzo dobrym poziomie. Zintegrowanie urządzenia z oprogramowaniem w gabinetach lekarskich w naszym centrum, pozwala na natychmiastowy wgląd w prześwietlenie i szybką diagnozę - informuje Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Nowy rentgen ma najwyższe parametry techniczne. Wykonuje zdjęcia przy minimalnej dawce promieniowania automatycznie dobierając ją do wagi pacjenta. – Aparat jest wyposażony w generator wysokiej częstotliwości, nowoczesne oprzyrządowanie medyczne, bezprzewodowe detektory cyfrowe pozwalające na w pełni cyfrową analizę danych czy generowanie baz oraz integrację z lekarskimi stacjami przeglądowymi. Oznacza to, że niemal natychmiast po wykonaniu zdjęcia jest ono dostępne na ekranie komputera lekarza. Na życzenie pacjenta może on również otrzymać wynik prześwietlenia na płycie – wyjaśnia Roman Pawecki, lekarz, specjalista radiolog i kierownik pracowni diagnostyki obrazowej.

Miesięcznie w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych wykonywanych jest niemal 2500 zdjęć struktur kostno-stawowo-mięśniowych oraz w ramach diagnostyki stomatologicznej. Oba aparaty umożliwiają diagnostykę różnych struktur jednocześnie, dzięki czemu pacjenci nie przyjmują nadmiernych dawek promieniowania rentgenowskiego. Dzięki nowemu urządzeniu jednorazowa dawka promieniowa będzie niższa od obecnej o około 30%.

Powiązane wpisy