Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Akcja „Kocham Polskę, kocham Polkowice”

POLKOWICE. W listopadzie bieżącego roku, w całym kraju obchodzona będzie uroczyście 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Stowarzyszenie Lepsze Polkowice wystosowało apel do ponad 50-ciu przedstawicieli władz miejskich, radnych, przedstawicieli kościołów, placówek edukacyjnych i akademickich, mediów oraz liderów środowisk politycznych i społecznych w Polkowicach, zachęcający do otwartej debaty mającej na celu wypracowanie wspólnej formuły tych obchodów.

Akcja „Kocham Polskę, kocham Polkowice”

- Przez ostatnie 25 lat władze Polkowic nie zabezpieczyły w przestrzeni miejskiej godnego, ogólnodostępnego miejsca, które służyłoby mieszkańcom czy organizacjom społecznym i politycznym do przeprowadzania uroczystości o charakterze patriotycznym - mówi Łukasz Puźniecki, ze stowarzyszenia Lepsze Polkowice. - Zasmucającym jest również fakt, iż w Polkowicach w żaden sposób nie uhonorowano do tej pory ojca czynu niepodległościowego – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcielibyśmy to zmienić! - dodaje Puźniecki.

Dlatego stowarzyszenie Lepsze Polkowice wystosowało apel do ponad 50-ciu przedstawicieli władz miejskich, radnych, przedstawicieli kościołów, placówek edukacyjnych i akademickich, mediów oraz liderów środowisk politycznych i społecznych w Polkowicach, zachęcający do otwartej debaty mającej na celu wypracowanie wspólnej formuły tych obchodów. Liderzy stowarzyszenia proponują jednocześnie aby powołać wspólny Komitet organizacyjny obchodów.

- Wyzwaniem obecnych czasów jest mówienie o patriotyzmie w taki sposób, aby żadne skrajne grupy nie mogły zawłaszczyć tej szczytnej idei. To wielka odpowiedzialność ciążąca na środowiskach opiniotwórczych naszego miasta - dodaje Łukasz Puźniecki.

Prezentujemy treść apelu:

„Kocham Polskę, kocham Polkowice”

W listopadzie bieżącego roku, w całym kraju obchodzona będzie uroczyście 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. To okazja do budowania poczucia wspólnoty i więzi oraz przypomnienia sobie o roli w życiu społecznym i politycznym ponadczasowych wartości, które przyświecały działaniom wielu Polaków w walce o Niepodległą.
Przez ostatnie 25 lat władze Polkowic nie zabezpieczyły w przestrzeni miejskiej godnego, ogólnodostępnego miejsca, które służyłoby mieszkańcom czy organizacjom społecznym i politycznym do przeprowadzania uroczystości o charakterze patriotycznym. Zasmucającym jest również fakt, iż w Polkowicach w żaden sposób nie uhonorowano do tej pory ojca czynu niepodległościowego – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcielibyśmy to zmienić!

Dlatego też zapraszamy przedstawicieli władz miejskich, radnych, przedstawicieli kościołów, placówek edukacyjnych i akademickich, mediów oraz liderów środowisk politycznych i społecznych w Polkowicach, do dyskusji mającej na celu:
1. Wskazanie w przestrzeni miejskiej Polkowic godnego, ogólnodostępnego miejsca z przeznaczeniem na przeprowadzanie uroczystości o charakterze patriotycznym oraz upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania niepodległości RP. Jednocześnie proponujemy, aby miejsce to zlokalizowane było w obrębie skweruu zbiegu ulic Browarnej i Targowej.
2. Określenie formy uczczenia na terenie miasta osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego.
3. Powołanie wspólnego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.
4. Podjęcie niezbędnych działań na rzecz budowania wspólnoty, zaangażowania i integracji jak największej ilości środowisk społecznych, politycznych, gospodarczych oraz władz, a przede wszystkim Mieszkańców Gminy Polkowice wokół idei obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości RP, m.in. poprzez organizację:
a) wykładów, konferencji, warsztatów;
b) rajdów turystyczno-historyczne, rekonstrukcji historycznych, imprez sportowych;
c) spotkań z zaproszonymi historykami, publicystami;
d) wydawnictw rocznicowych i okolicznościowych;

Ta wyjątkowa rocznica jest okazją do pokazania jak wiele nas łączy. Bowiem pomyślność spraw lokalnych, nad którymi codziennie pracujemy, w zasadniczy sposób przekłada się na powodzenie Polski. Wyzwaniem obecnych czasów jest również mówienie o patriotyzmie w taki sposób, aby idea ta nie mogła zostać zawłaszczona przez żadne grupy wypaczające i zawłaszczające te szczytne zasady. To wielka odpowiedzialność ciążąca na środowiskach opiniotwórczych tego miasta.

Liczymy na owocną współpracę i Państwa głos w debacie.

Powiązane wpisy