Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Urzędnicy będą przyjmować w pałacu (FOTO)

GAWORZYCE. Za dwa tygodnie Urząd Gminy w Gaworzycach przeprowadzi się do miejscowego, odrestaurowanego pałacu. - To chyba najwłaściwiej wydane 7 milionów złotych - mówił wójt Jacek SZWAGRZYK oprowadzając gości po komnatach pałacu, który niebawem będzie siedzibą gminnych władz. - Odrestaurowaliśmy obiekt historyczny i jednocześnie zyskaliśmy nowoczesną siedzibę Urzędu Gminy. W tych 7 milionach, pięć pochodziło z tzw. źródeł zewnętrznych. Wokół pałacu rozpościera się zabytkowy park, który chcemy wykorzystać do lokalnych eventów nie tylko słynnego jarmarku kupieckiego.

Ogromny gabinet wójta Szwagrzyka ma piękny balkon. Okazało się, że w pogodne dni właśnie z balkonu na 1 pietrze rozpościera się widok na Śnieżkę. Wypić kawę na takim balkonie z wojewodą lub marszałkiem spoglądając na Śnieżkę i słuchają ptaków... Kto by o tym nie marzył!

Urzędnicy będą przyjmować w pałacu (FOTO)

Pałac w Gaworzycach wybudowany został na początku XVII w. w stylu manierystycznym dla Wenzla von Zedlitz. W roku 1721 został przebudowany w stylu barokowym dla George Caspara von Tschammer. Składająca się z dwóch kondygnacji wczesnobarokowa budowla z cegły oparta jest na planie kwadratu. Posiada rzadko spotykany wewnętrzny dziedziniec. W dwuspadowych dachach umieszczono lukarny. Przy wejściu znajdują się cztery kolumny podtrzymujące balkon. Ozdobą budynku jest ryzalit z kartuszem herbowym i renesansowy portal w zachodniej elewacji.

W ramach przebudowy ozdobiono szereg pomieszczeń sztukateriami i kominkami stiukowymi. Każde pomieszczenie posiadało odrębne motywy dekoracyjne. W 1858 r. Pałac został przebudowany w stylu późno klasycystycznym dla Agusta von Tschammera. Od chwili powstania pełnił funkcję pałacu - rezydencji aż do końca wojny.

Po roku 1945 w pałacu mieściła się tutaj Szkoła Podstawowa i biblioteka, aż do końca lat 60-tych. Budynek przez wiele lat był opuszczony i nieużytkowany. Na skutek nieszczelności dachu zalane i uszkodzone zostały drewniane stropy piętra i parteru z ozdobnymi sztukateriami.

Pałacowi udało się odzyskać dawną świetność dzięki licznym zabiegom restauratorskim. Trwa również remont pałacowych piwnic, które zachwycają przede wszystkim ceglanym ciepłem ścian i sufitów. Na najwyższej kondygnacji "przykucnął" Gminny Ośrodek Kultury i na tzw. poddaszu powstanie lokalna galeria artystyczna. Wszystkie dotychczasowe prace remontowe wykonywane były przy zachowaniu jak największej ilości elementów oryginalnych, gdyż walory historyczne i artystyczne pałacu skłaniają do szczególnej troski o ich właściwe zachowanie. 

Urzędnicy z małych pomieszczeń przeniosą się do 19 dużych, bardzo dużych gabinetów. A jak zauważył jeden ze zwiedzających Sala Rajców mogłaby posłużyć za... salę weselną. Dodajmy iż wszystkie prace wykonywano pod ścisły nadzorem konserwatorskim. Wykończenie pomieszczeń jest najwyższej sztukatorsko-budowlanej klasy.

Fot. Maja Żywicka

{gallery}galeria/wydarzenia/03-05-18-urzad-gminy-gaworzyce-w-palacu-fot-maja-zywicka{/gallery}

Powiązane wpisy