Polkowiccy uczniowie korzystają z apiterapii
POLKOWICE. W nadbałtyckiej Pogorzelicy trwa zielona szkoła, na którą w zeszłym tygodniu wyjechali polkowiccy trzecioklasiści. Poza uczestnictwem w zajęciach dydaktycznych, uczniowie korzystają tam z programu apiterapii, który jest jednym z działań w ramach gminnego programu monitorowania zdrowia w ochronie ekologicznej dziecka.
Apiterapia to naturalna metoda leczenia preparatami pochodzenia pszczelego, do których należą m.in. miód, propolis, mleczko i pyłek pszczeli. Produkty te zawierają cenne składniki, tj. kwasy organiczne, białka, aminokwasy egzogenne oraz liczne witaminy i biopierwiastki, dzięki czemu mają działanie bakteriobójcze, regenerujące i wzmacniające. Stosowanie preparatów skutecznie zabezpiecza organizm i uodparnia go na przeziębienia i grypę, a dodatkowo usprawnia pracę układu oddechowego i krwionośnego.
- Podczas pobytu na zielonej szkole w ośrodku w Pogorzelicy, polkowiccy uczniowie przyjmują miód spadziowy i propolis według zaleceń apiterapeutycznych, wydanych przez lekarza poradni ekologicznej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Celem takiej terapii jest profilaktyka związana z ograniczeniem wpływu metali ciężkich na zdrowie i rozwój dzieci, która w gminie Polkowice prowadzona jest od 1993 roku. Dzięki gminnym działaniom od wielu lat nie stwierdza się ołowicy wśród polkowickich uczniów – wyjaśnia Mariusz Piskórz, pediatra PCUZ, który całodobowo opiekuje się dziećmi wypoczywającymi na zielonej szkole.
Ekstrakty z produktów pszczelich są obecnie powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach medycyny konwencjonalnej, m.in. w pediatrii, dermatologii, laryngologii, ortopedii czy kardiologii. Ich stosowanie wiąże się z wysokim poziomem bezpieczeństwa, ponieważ nie ma możliwości ich przedawkowania. Najważniejszym przeciwskazaniem do stosowania apiterapii jest stosunkowo rzadko występujące uczulenie na miód i inne produkty pszczele, które pojawia się najczęściej u osób nadwrażliwych na pyłki roślin i jad owadów.
Przypomnijmy, że leczenie apiterapeutyczne dla uczestników zielonej szkoły jest elementem gminnego programu polityki zdrowotnej „Monitorowanie zdrowia w ochronie ekologicznej dziecka”. W jego ramach wykonywane są również badania laboratoryjne na obecność metali ciężkich we krwi przed i po wyjeździe dzieci nad morze, które poprzedzone są edukacją ekologiczną uczniów i ich rodziców.