Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Burmistrz chce przywrócić perłę miastu

CHOCIANÓW. Pałac w Chocianowie od ponad 20 lat jest prywatną własnością. Pałac - powierzchnia zabudowy: 1.291 m, 60 pomieszczeń, oficyna - powierzchnia zabudowy 735 m, 49 pomieszczeń, a wszystko w otoczeniu ogromnego pięknego parku. Przed miesiącem nowe władze miasteczka po konsultacjach z mieszkańcami uznali iż z woli mieszkańców i samych samorządowców park należy przywrócić do życia. Przygotowywany jest plan rewitalizacji parku, a pierwsze prace nie tylko porządkowe, ale np. montaż oświetlenia parkowych alejek, remont basenu w parku rozpoczną się lada moment. 

Ale to zaledwie początek drogi aby Chocianów odzyskał zabytkową perełkę. To co przez dziesiątki lat wydawało się dla lokalnych władz niemożliwe do zrealizowania lub mało opłacalne (?) staje się wyzwaniem dla nowego gospodarza Chocianowa Tomasza KULCZYŃSKIEGO. Chce aby pałac w Chocianowie został odrestaurowany i wraz z odnowionym parkiem stanowił perłę Borów Dolnośląskich... 

Burmistrz chce przywrócić perłę miastu

- Pałac niestety nie jest własnością gminy. Jako burmistrz zastanawiam się, czy zasadnym byłoby odzyskanie tego pałacu - mówi burmistrz Tomasz KULCZYŃSKI. - W tym momencie prowadzimy rozmowy z właścicielami tego obiektu i zobaczymy jak to się dalej potoczy. Mamy wiele pomysłów jak zagospodarować pałac. W tym temacie ważne dla mnie jest zdanie mieszkańców, a docierają do mnie niemal same pozytywne komentarze w tej sprawie. Pewne jest, że obiekt nie może dalej popadać w ruinę i zrobimy wszystko, by wybrać takie rozwiązanie, które będzie najlepsze zarówno dla tego obiektu jak i mieszkańców gminy.

Tomasz Kulczyński z pewnością jako gospodarz miasta i gminy ma na głowie dużo ważnych spraw, ale po raz pierwszy od niepamiętnych lat w chocianowskim Ratuszu pojawiło się wizjonerskie myślenie: "przestać narzekać spróbować uratować pałac". 

Dolny Śląsk to istne zagłębie zamków pałaców i dworów. Kilkadziesiąt lat temu lokalne samorządy zostały "obdarowane" zabytkami nie mając finansowych instrumentów aby restaurować obiekty. Nic dziwnego, że najczęściej pozbywano się problemu sprzedając zabytkowe obiekty w ruinie prywatnych właścicielom.Tak w 1997 roku pałać w Chocianowie władze ówczesne Chocianowa sprzedały obiekt prywatnemu właścicielowi... Koszty jednak remontów, modernizacji były tak duże iż prywatni właściciele mogący liczyć jedynie na zasobność własnego konta bankowego i skromne "jałmużny" samorządowych i państwowych instytucji najczęściej ograniczały się do zahamowania zniszczeń i prowizorycznych napraw. 

Od kilku lat trwa jedna trend przywracania zabytków do życia. Lokalne władze nie chcą aby w majestacie prawa zabytkowe obiekt ulegały "legalnemu niszczeniu". I starają się tej sytuacji zapobiegać. Przykład pałacu w Wojcieszowie, którego właściciel poniósł karę przed sądem w Legnicy za zaniedbania i brak dbałości o zabytek stanowi właściwy kierunek postępowania. 

Nic dziwnego iż Tomasz Kulczyński mając wsparcie w samorządzie i mając świadomość iż możliwe jest realne wsparcie np. Urzędu Marszałkowskiego i np. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma świadomość iż plan przywrócenie Pałacu w Chocianowie do życia nie jest mrzonką... Ale to wyzwania na najbliższe lata... A trzymając się wątku wizjonerskiego: odremontowany pałac z siedziba np. Regionalnego Centrum Kultury i Sportu? Czemu nie! Terem idealny aby obecny dyrektor Marek DŁUBAŁA uczynił z pałacu i parku tętniące życiem przez 365 dni w roku dolnośląskie centrum sportu, rekreacji i kultury! 

Dlatego działaniom burmistrza Chocianowa z pewnością wszyscy mieszkańcy miasta i gminy gorąco będą kibicować aby się udało...

Powiązane wpisy