Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Sesja pod znakiem sportu: rewolucja w finansowaniu klubów i kolejna inwestycja

POLKOWICE.  Środową (30.10) sesję Rady Miejskiej w Polkowicach zdominowały tematy sportowe, m. in. uchwała poprawiająca warunki i tryb finansowania rozwoju sportu w gminie Polkowice. Zmian nie poparli radni PdMP. W budzecie gminy na wniosek burmistrza Łukasza Puźnieckiego zabezpieczono pieniądze potrzebne do opracowania dokumentacji związanej z budową boiska ze sztuczną nawierznią( sztuczna trawa lub nawierzchnia hybrydowa).  

Sesja pod znakiem sportu: rewolucja w finansowaniu klubów i kolejna inwestycja

 

Uchwała zakłada m. in. procedurę konkursową ofert w procesie ubiegania się klubów o gminną dotację na cele publiczne sprzyjające rozwojowi sportu. Mowa w niej jest także o 10-procentowym wkładzie własnym klubów sportowych i stowarzyszeń, koniecznym do ubiegania się o wspomnianą dotację.

Oznacza to, że 90 proc. kosztów realizacji zadania określonego w ofercie konkursowej przejmuje na siebie Gmina Polkowice. Te zasady obowiązują zarówno kluby szkolące dzieci, jak i osoby dorosłe, do 23. roku życia. Uchwała w tej formie daje gwarancję transparentności wydatków klubowych, bo uczestnicy zajęć sportowych lub ich rodzice będą mieli wgląd w rozliczenie opłat i składek wnoszonych przez nich na poczet zajęć.

Dodatkowo kluby sportowe z terenu Gminy Polkowice mogą teraz ubiegać się o tzw. „małe granty”. To dotacja, jaką burmistrz Polkowic może udzielić klubowi z pominięciem otwartego konkursu ofert. „Małe granty” nie mogą przekroczyć kwoty 10 tys. zł, a zadanie na które będą przeznaczone te środki, musi być zrealizowane w terminie 90 dni.

Za tymi rozwiązaniami zagłosowali wszyscy obecni na sesji radni koalicji Lepsze Polkowice i PiS. W głosowaniach nad obu projektami od głosu wstrzymali się jedynie radni opozycyjni z Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic (PdMP). Przypomnieć należy, że procedowany na sesji projekt uchwały o finansowaniu sportu w Gminie Polkowice był wcześniej szeroko konsultowany z mieszkańcami gminy oraz środowiskiem sportowym.

Podczas sesji procedowana była także autopoprawka burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego, dotycząca zabezpieczenia dodatkowych środków na rozbudowę infrastruktury sportowej przy stadionie KS „Górnik” Polkowice. Chodzi o m. in. boisko ze sztuczną płytą, niezbędną dla prawidłowego procesu szkolenia sportowców i postulowaną od wielu lat m. in. przez zawodników i trenerów KS „Górnik” Polkowice. Do tej pory w porze zimowej piłkarze Górnika Polkowice zmuszeni byli korzystać na potrzeby meczów sparingowych ze sztucznej nawierzchni w Głogowie.

Mimo, że autopoprawka przewiduje pozyskiwanie na ten cel także środków zewnętrznych (m. in. z Ministerstwa Sportu i Turystyki), ten pomysł także nie spotkał się z aprobatą radnych Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic (PdMP), którzy wstrzymali się od jej poparcia. Pozostałe dwa kluby (Lepsze Polkowice oraz PiS) zagłosowały za przyjęciem autopoprawki i uchwała ta została ostatecznie przyjęta.

Podczas sesji przyjęto także m. in. uchwałę o zmianach w budżecie Gminy Polkowice na 2019 r., uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Polkowice oraz przyjęto sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwoju Zrównoważonego Gminy Polkowice na lata 2015-2020 w roku 2018.

 

Powiązane wpisy