Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Barbórkowy Skok przez Skórę (FOTO)

POLKOWICE. Po uroczystym wręczeniu odznaczeń państwowych, szpad górniczych i kordzików przedstawiciele KGHM Polska Miedź razem z pracownikami , samorządowcami, zaproszonymi gośćmi przejechali bryczkami lub przeszli pieszo - za Major Lisem jadącym konno- ulicami Polkowic spod Auli Zespołu Szkół na polkowicki Rynek by być świadkami tradycyjnej ceremonii Skoku przez Skórę. Po przyjęciu młodych lisów w szeregi górniczej braci, tłum polkowiczan podziwiał największy w historii Dolnego Ślaska pokaz sztucznych ogni.

Barbórkowy Skok przez Skórę (FOTO)

Skok to tradycja w górnictwie, która sięga średniowiecza. W tamtych czasach zaistniały różne cechy i stany zawodowe. Powstał też stan górniczy i przyjmowano do tych grup zawodowych nowych członków, którzy skończyli etap wstępnej nauki. Skóra, zwana również łatą, była i wciąż jest najważniejszym atrybutem górniczego wyposażenia. Skórę podkładał sobie górnik pod kolana, gdy musiał pracować w pozycji klęczącej, okrywał się nią, gdy ze stropu lała się woda, siedział na niej przy posiłku, również na niej dokonywana była wypłata. Dlatego do dziś skóra jest ważnym symbolem, a skok przez nią oznacza przejście z czeladnika na wyższy stopień zawodowy - zgodnie twierdzą znawcy górniczych tradycji.

Na scenie ustawionej na polkowickim Rynku  mistrz ceremonii Starszy Kopacki Robert WACH wprowadził do stanu górniczego 6 gwarków. Dwóch z Bolesławca, po jednym z Prochowic, Radwanic, Głogowa i...Wielunia. Młodzi adepci górniczego fachu byli mocno przejęci ceremonią dokonująca się na oczach setek polkowiczan i znamienitych gości zgromadzonych na scenie , ale wszystkie czynności wykonali jak tradycja każe. A warto wiedzieć iż młodzi gwarkowie skakali przez skórę trzymaną przez Marcina CHLUDZIŃSKIEGO, prezesa zarządu KGHM i dyrektora ZG Rudna Marka ŚWIDRA.

Po pasowaniu na górników polkowiczanom zafundowano bez wątpienia największy na Dolnym Śląsku pokaz sztucznych ogni.

Fot. Bożena Ślepecka

{gallery}galeria/wydarzenia/06_12_19_Centralne_obchody_barborkowe_Pochod_Skok_przez_skore_fot_BSlepecka{/gallery}

Powiązane wpisy