Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowiczanie uczcą pamięć wydarzeń z Grudnia 1981 r.

POLKOWICE.  W czwartek, 12 grudnia, odbędą się w Polkowicach uroczystości związane z 38. rocznicą pacyfikacji kopalni Rudna Główna i Rudna Zachodnia. Wydarzenia rocznicowe pod wspólnym hasłem: „Grudzień ’81 w Polkowicach – o tym nie można zapomnieć”, rozpoczną się od projekcji filmu dla młodzieży szkolnej. Początek o godz. 11. Seans poprzedzi wprowadzenie Łukasza Sołtysika z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tego samego dnia o godz. 12.45 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej na Rynku pt. „Największy dolnośląski protest w pierwszych dniach stanu wojennego. Strajk górników w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach”. Wśród zaproszonych gości będą m. in. świadkowie tamtych dni, bohaterowie strajku na ZG Rudna. Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie projekcja filmu „Rudna – grudzień” zaplanowana w polkowickim Kinie na godz. 18.

Polkowiczanie uczcą pamięć wydarzeń z Grudnia 1981 r.

Spotkanie tym razem przeznaczone będzie dla dorosłych. Po projekcji przewidziana jest bowiem dyskusja. To spotkanie poprowadzi także Ł. Sołtysik z IPN. Uroczystości organizuje Polkowickie Centrum Animacji.

Przypomnijmy, że strajk okupacyjny w ZG „Rudna” trwał od 14-17 grudnia 1981 r. Historycy uznają go za największy protest robotniczy stanu wojennego na Dolnym Śląsku – wzięło w nim udział ponad 4 tys. osób.

A w sobotę  14 grudnia o godzinie 10.0 spod bramy kopalni Rudna kilkuset biegaczy wystartuje do 4.Biegu ks. J.Gniatczyka. Biegacze będą mieli do pokonania trasę 7,5 km tę samą, która po pacyfikacji kopalni w grudniu 1981 roku uciekali górnicy przez atakującymi ich ZOMO-owcami. Meta biegu zlokalizowana jest na polkowickim Rynku.

Powiązane wpisy