Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

9 mln na walkę ze smogiem. Polkowice inicjatorem partnerstwa!

POLKOWICE.  Ponad 9 milionów dla samorządów Zagłębia Miedziowego na walkę o czyste powietrze. Mieszkańcy będą mogli wymienić swoje stare piece na ekologiczne źródła ogrzewania. Dotacje będą udzielane na wymianę źródeł ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych. Wartość udzielanej dotacji pokrywać będzie 85 proc. kosztów wymiany pieców. Środki te będą przekazywane na zasadzie refundacji. Projekt realizowany jest w partnerstwie ośmiu gmin z regionu LGOM-u. Inicjatorem partnerstwa była gmina Polkowice.

9 mln na walkę ze smogiem. Polkowice inicjatorem partnerstwa!

– W ramach projektu przewidzieliśmy utworzenie w każdej z ośmiu gmin partnerów punkty konsultacyjne dla mieszkańców. Będą one działały w każdym z urzędów miejskich. Mieszkaniec będzie mógł przyjść i poradzić się eksperta o rodzaj, moc a także parametry jakie powinien mieć wybrany przez niego piec. Zależy nam aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać to dofinansowanie – wyjaśnia Elżbieta Gałek-Kapusta kierownik Referatu Rozwoju Gminy.

Poza Gminą Polkowice projekt realizowany będzie w Przemkowie, Radwanicach, Żukowicach, Kotli, Jerzmanowej, gminie i mieście Głogowie. - Ochrona klimatu, walka o czyste powietrze to dziś priorytety dla samorządów. Tym projektem pokazujemy, że potrafimy nie tylko wspólnie skutecznie aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, co jest jego szczególną wartością, ale także to, że zdrowie mieszkańców Zagłębia Miedziowego jest dla nas bardzo ważne – powiedział Łukasz Puźniecki burmistrz Polkowic.

Planuje się zmodernizować łącznie co najmniej 269 nie ekologicznych źródeł ciepła, w tym w Gminie Polkowice – 52 sztuki, w Głogowie – 51, Gminie Głogów i Przemkowie – 41, w Radwanicach, Jerzmanowej, Kotli i Żukowicach – po 21.

 Wsparcie będzie udzielane na:

podłączanie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej,
instalację źródeł ciepła opartych na Odnawialnych Źródłach Energii np. pomp ciepła,
instalację kotłów spalających biomasę lub paliwa gazowe,
ogrzewanie elektryczne pod warunkiem, że będzie zasilane z Odnawialnych Źródeł Energii

To kolejny z projektów, na które gminie Polkowice udało się skutecznie pozyskać środki zewnętrzne. Łącznie w tym roku gmina pozyskała ponad 40 mln zł.

Powiązane wpisy