Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowicki Dzień Drzewa. Edukacja przede wszystkim

POLKOWICE.  Do czego służy EnergoRower? Jak smakuje miód z Pasieki Dziadka Tolka? Dlaczego warto zrobić budki lęgowe? A przede wszystkim, dlaczego trzeba dbać o nasze środowisko, o przyrodę? Te i inne pytania padały dziś podczas pierwszej odsłony Polkowickiego Dnia Drzewa.

Rynek w Polkowicach: dzieci w zielonych koszulkach idą przez rynek, pani w ciemnej kurtce obok nich, dziecko z przodu trzymam plakat z napisem o ekologii, Obok stoi kobieta w jasnej kurtce, w ciemnych spodniach, ma brązowe włosy. Z tyłu widać sznurek dzieci w przemarszu przez plac. Imprezę rozpoczął przemarsz przez rynek przedszkolaków, uczniów i maluszków ze żłobka. Dzieci były fantazyjne przebrane, zgodnie z tematem przewodnim tego ekologicznego wydarzenia. To już tradycja.

Polkowicki Dzień Drzewa. Edukacja przede wszystkim

– Bez przyrody świat będzie nudny, nie zielony, tylko smutny i będzie szaro – mówi Oliwia, a jej szkolny kolega Szymon dodaje: – Jakby nie było drzew, nie mielibyśmy czym oddychać. Trzeba też segregować śmieci, nie wyrzucać ich do lasu.

– Trzeba dbać o naszą Ziemię, bo wtedy jest fajniejsza, nie jest brudno, zwierzęta żyją sobie spokojnie, no i bardzo dobrze jest, jak nikt nie zatruwa naszej planety – dopowiada Amelia.

W rynku sporo się działo. Były warsztaty, kiermasz roślin i wiele innych atrakcji, ale najważniejsza była i jest edukacja.

– Chcemy edukować od najmłodszych lat, żeby dzieci wyrobiły w sobie nawyk dbania o środowisko, a jednocześnie działania na rzecz środowiska – podkreśla Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Takim działaniem może być użycie EnergoRoweru. – Służy do produkcji prądu własnymi siłami i do tego urządzenia podłączona jest niszczarka do plastikowych butelek – wyjaśnia Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy.

Pedałowanie na EnergoRowerze wytwarza energię potrzebną do zasilenia urządzenia, a dzięki niszczarce można plastikowe odpady przemielić na drobne kawałki.

Drugi dzień ekologicznej imprezy (czwartek 22 września) będzie przebiegał pod hasłem „Tworzymy ogród deszczowy”. To proste i funkcjonalne rozwiązanie, ograniczające spływ wód opadowych do kanalizacji.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 10 na skwerze obok Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach.

Powiązane wpisy