Akademia Barbórkowa w ZG „Rudna”
POLKOWICE. Medale i odznaki zasłużonych, nadanie stopni górniczych, kordziki i honorowe szpady górnicze, a także podziękowania i życzenia. W cechowni ZG „Rudna” odbyła się doroczna Akademia Barbórkowa. Uroczysta akademia jest jednym z wydarzeń poprzedzających główne obchody Dnia Górnika, czyli Barbórki. To okazja do podsumowań i podziękowań.
– Ciężko pracujecie, ponieważ z wyrobiskami schodzimy coraz głębiej, a wyrobiska są coraz bardziej oddalone od szybów wydobywczych – podkreśla Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM PM ds. Aktywów Zagranicznych. – Mimo wszystko w tym roku osiągnęliście rekordowy wynik w produkcji miedzi i srebra. To dzięki wam, dzięki waszemu wysiłkowi i waszym kwalifikacjom, które są niezwykle rzadkie w Polsce. Serdecznie za to wam wszystkim dziękuję, także w imieniu całego zarządu.
Podczas uroczystości wyróżnionych zostało wielu pracowników ZG „Rudna” – były medale, odznaki, stopnie górnicze, kordziki i szpady.
– To właśnie wy, spośród ponad czterech i pół tysiąca pracowników kopalni „Rudna”, jesteście tymi osobami, które w ostatnim czasie, ale też w całym okresie swojej pracy, wyróżniacie się, wyróżnialiście się i zostaliście przez nas pozytywnie ocenieni. Chcemy wyrazić nasz szacunek dla waszej pracy – mówi Paweł Piasecki, dyrektor naczelny ZG „Rudna”. – To dzięki waszym talentom, waszemu doświadczeniu i zaangażowaniu kopalnia może realizować plany, które sobie zakładamy rok wcześniej. Myślimy już o kolejnym roku, jubileuszowym. To będzie 50. rok funkcjonowania kopalni „Rudna” – dodaje.
Odznakę honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP” otrzymał Artur Błażejewski, od 35 lat związany z kopalnią „Rudna”.
– To jest jedno z najwyższych odznaczeń, jakie dostałem. To jest podsumowanie mojej długoletniej pracy. Dzięki kolegom też je dostałem, wspomagali mnie – mówi pan Artur. – Przez cały czas pracuję na oddziale elektrycznym, dołowym, przodkowym i na różnych oddziałach wspomagających.
Od ponad 20 lat w dziale kadr, w sekcji zwolnień, pracuje Elżbieta Krzyżanowska. Została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla ZG „Rudna”.
– Zaszczytne wyróżnienie – mówi pani Elżbieta. – To jest praca z ludźmi, którzy bardzo długo pracowali i fajne jest to, że odchodzą na emeryturę po 25, 30, nawet po 40 latach z uśmiechem na twarzy. Jestem zadowolona, że mogę tego doświadczyć, pracując w takim dziale.
Była to również szczególna uroczystość dla przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.
– Generalny stopień górniczy honorowy jest ukoronowaniem moich 46 lat pracy na rzecz pracowników Zakładów Górniczych „Rudna” i KGHM Polska Miedź. W tym stopniu mieści się 15 lat w Radzie Nadzorczej i 22 lata przewodnictwa związkowi zawodowemu. Jestem szczęśliwy i to jest piękna chwila – mówi Leszek Hajdacki, przewodniczący MZZPPM i dodaje: – Wydobywanie urobku z kopalni wymaga dzisiaj olbrzymiego wysiłku i uwagi wszystkich: zarządzających i pracowników kopalń, górników. Dlatego dzisiaj jest ważny dzień, aby składać ludziom pracującym na dole życzenia szczęścia. Satysfakcja z pracy, z bycia górnikiem wiąże się także ze spokojem, z normalnym życiem rodzinnym. Życzę wszystkim pracownikom Polskiej Miedzi, aby w domu rodzinnym były zawsze spokój, szacunek, miłość i żeby codziennie mogli radośnie wychodzić do pracy. Wszystkiego najlepszego.
Podczas dzisiejszej Akademii Barbórkowej wielu członków ZZPPM odebrało medale i jubileuszowe odznaczenia.
Na wniosek Zarządu MZZPPM:
Tytuł Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego otrzymał przewodniczący MZZPPM Leszek Hajdacki.
Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymał Tomasz Biskupski.
Odznaką Honorową Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A. uhonorowany został Arkadiusz Ślusarczyk.
Odznakę Zasłużony dla Zakładów Górniczych Rudna wyróżnieni zostali: Maria Gałkowska, Elżbieta Krzyżanowska, Tomasz Marciniak, Marcin Pielichowski, Marek Rydz, Piotr Stolc.
Odznaką Honorową Zasłużony dla Górnictwa RP otrzymali: Piotr Bielka, Rafał Błałt, Artur Błażejewski, Wojciech Candekidis, Marek Członka, Damian Fila, Tomasz Grzesiak, Tomasz Halla, Krystian Jas, Tomasz Kapral, Maciej Kubis, Wojciech Olejniczak, Krzysztof Szkuta, Arkadiusz Żynda.
W akademii barbórkowej uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Przypomnijmy przy okazji, że barwy górnicze to czerń i zieleń. Pierwsza symbolizuje podziemne ciemności, a druga górniczą tęsknotę za zielenią lasów i pól, w czasie pracy pod ziemią. Godło górnicze to perlik (młot) i żelazko (krótki kilof), a militaria – to barda, szpada i kordelas.