Barbórka w Polkowicach. „Szczęść Boże górnikom!”
POLKOWICE. Polkowiczanie zaczęli świętować Barbórkę w sobotnie popołudnie. Atrakcji na Rynku nie brakowało. Były warsztaty wytwarzania biżuterii z użyciem miedzi. Najmłodsi mogli zrobić sobie górnicze czako. Na scenie zaś wystąpili, między innymi, rapujący górnicy w koncercie „Rap spod ziemi” i zespół Brathanki. 4 grudnia, po mszy świętej, delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem „Górnikom Polskiej Miedzi”.
Tegoroczne obchody górniczego święta w Polkowicach mają zimową oprawę. W pierwszej, sobotniej, odsłonie Barbórki przybyłych na Rynek powitał włodarz gminy.
– Polkowice to serce Zagłębia Miedziowego – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Tutaj znajduje się najwięcej kopalń. Tutaj przyjeżdża najwięcej pracowników KGHM-u do pracy. Jesteśmy też gminą, która bardzo dużo skorzystała na obecności tego potentata w skali światowej, jakim jest właśnie KGHM Polska Miedź. Ciężka praca górników i im należy się szczególne podziękowanie. Tym, którzy są czynni zawodowo, emerytom, ich rodzinom należy składać życzenia przede wszystkim zdrowia, opieki świętej Barbary, ale pamiętamy również o tych, którzy odeszli na wieczną szychtę.
Na Rynku sporo się działo: finał konkursu Klockomania i warsztaty, nie tylko dla najmłodszych. Przyszły całe rodziny, aby wspólnie świętować.
– Barbórka, życzę wszystkim swoim kolegom, którzy pracują w kopalni samych, samych wyjazdów – mówi pan Ireneusz. – Górnik to brzmi dumnie, zwłaszcza w Polkowicach.
– Górnicze, piękne święto – dodaje pani Zofia. – Miałam męża górnika i mam dwóch synów też górników. Pracują w kopalni „Rudna”. Jestem dumna z synów.
– W kopalni pracuje mój syn i cały czas nasłuchuję, czy wszystko jest w porządku – dopowiada Zdzisław Szydzik, emerytowany górnik. – Jestem szczęśliwy, że tu mieszkam, że tu pracowałem, nie narzekam.
– To bardzo miłe, że są występy na Barbórkę – mówi Janina Żelazowska. – Mój mąż był górnikiem i zawsze świętowaliśmy razem. Zawsze było to radosne i wesołe święto. Zaraz jak mąż wracał z karczmy piwnej, to szliśmy gdzieś zabawić się na mieście. Staram się o tym pamiętać i cieszyć się tym dniem.
– Nie jestem górnikiem, ale mam górników w rodzinie i świętuję razem z nimi – dodaje Marian Kościelny. – Posłucham koncertów, a wieczorem się spotkamy i poświętujemy przy stole. To dobrze, że miasto pamięta o górnikach, przecież ich jest u nas najwięcej.
Jan Martyniuk nie wyobraża sobie Polkowic bez Barbórki: – To górnicze miasto, to serce Zagłębia Miedziowego przecież. Bardzo lubię Queen i Brathanki, więc dla mnie to super zabawa. Oby tak dalej. Jakby tak jeszcze zagrała orkiestra górnicza to byłoby fantastycznie.
Występy muzyczne wypełniły znaczną część barbórkowego spotkania, a niespodzianką dla wszystkich był niewątpliwie koncert rapujących górników. Pokazali, że potrafią nie tylko fedrować.
– Muzyka? To pasja, wyrażam się poprzez muzykę – wyznaje Paweł Żebrowski, „Żebro”, operator samojezdnych maszyn górniczych w ZG „Lubin”. – Sam piszę teksty. Staramy się łączyć różne pasje z pracą zawodową, że to wszystko dobrze wyszło. W pracy nie rapuję, nie ma czasu, trzeba fedrować – dodaje z uśmiechem.
Pamiątką ze wspólnego górniczego świętowania są też zielone „serca”.
– Polkowice są miastem górniczym i warto o tym pamiętać przy okazji takiego święta jak Barbórka – zaznacza Krzysztof Nester, polkowicki samorządowiec. – Zielone balony są również symbolem górnictwa, bo zieleń oraz czerń to właśnie kolory związane z górnictwem.
Tradycyjnie, 4 grudnia po mszy świętej w intencji górników i ich rodzin, odprawionej w kościele pw. świętej Barbary, delegacje samorządowe, górnicze i szkolna, złożyły wieńce przed pomnikiem „Górnikom Polskiej Miedzi”.
– To jest bardzo ważne święto, na pewno jedno z najważniejszych. Górnictwem stoimy w tym obszarze – podkreśla Sebastian Sypko, wiceburmistrz Polkowic ds. gospodarczych. – Chciałbym złożyć wszystkim górnikom życzenia tylu wyjazdów, co zjazdów. Szczęść Boże!
Barbórkowym akcentem była też akademia górnicza w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.