Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Sprawdź, do której placówki posłać dziecko

POLKOWICE.  Wejście w każdy nowy etap życia to wielkie wyzwanie dla dziecka, ale i ogromna odpowiedzialność dla rodziców. Jak co roku, wielu polkowiczan niebawem stanie przed wyborem przedszkola czy szkoły podstawowej dla swoich pociech. Czym kierować się przy tym wyborze? Czym różnią się poszczególne placówki? Co oferują? Odpowiedzi na te i więcej pytań można uzyskać podczas dni otwartych, które odbędą się we wszystkich gminnych placówkach oświatowych na przełomie lutego i marca.

Sprawdź, do której placówki posłać dziecko

3 marca rozpocznie się w Polkowicach rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest gmina. – Dzieci rozpoczną nowy etap w swoim życiu i poznają nowych przyjaciół. Maluchy odkryją radość ze wspólnej zabawy, a przyszłe pierwszaki zaczną stawiać odważne kroki w przyszłą dorosłość. Zawsze życzę każdemu dziecku i jego rodzicom, aby wybrali to, co dla nich najlepsze. Dlatego organizujemy dni otwarte, aby na własne oczy przekonać się, co oferują nasze przedszkola czy szkoły i wybrać najlepsze miejsce nauki – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Wygodna rekrutacja on-line

Rekrutacja będzie prowadzona poprzez system elektroniczny, pod adresem: https://rekrutacje-gminapolkowice.pzo.edu.pl

– Jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Bez wychodzenia z domu mamy dostęp do wszystkich placówek oświatowych. Rodzice mogą złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do placówki i podpisać dokumenty podpisem zaufanym (również poprzez bankowość elektroniczną) – wyjaśnia Mariola Perz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych.

Na powyższej stronie można również porównać każde samorządowe przedszkole oraz szkołę podstawową, które zamieszczają tam swoją ofertę. Po złożeniu wniosku opiekun dziecka dostaje ważne informacje i przypomnienia na maila, którym zarejestrował się w systemie. On-line można również złożyć potwierdzenie woli zapisania dziecka do danej placówki.

Szeroki wachlarz edukacyjnych możliwości

Nasz samorząd prowadzi obecnie pięć przedszkoli miejskich, do których mogą uczęszczać dzieci w wieku 3-6 lat. Alternatywą są oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych, a warto podkreślić, że wszystkie te oddziały są całodzienne (10-godzinne oddziały przy SP2, SP3 oraz w Jędrzychowie). Od 2024 roku oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Jędrzychowie zostały przeniesione do nowego, modułowego, budynku i również funkcjonują przez 10h dziennie. Ponadto, ciekawostką może być fakt, iż jeden z oddziałów przy SP3 jest oddziałem z elementami Montessori. W gminie funkcjonują także dwa oddziały zamiejscowe: w Suchej Górnej (PM4) oraz w Tarnówku (PM5) – obydwa oddziały są 5-godzinne.

– Liczbę wolnych miejsc podamy po złożeniu deklaracji rodziców obecnych przedszkolaków o kontynuacji uczęszczania do placówki. Obecnie w naszej gminie mamy 237 trzyletnich dzieci i na taką liczbę się przygotowujemy. Oczywiście sytuacja może się nieco zmienić, jednakże zawsze staramy działać się tak, aby do naszych samorządowych placówek dostały się wszystkie dzieci z terenu naszej gminy – wyjaśnia dyrektor Mariola Perz.

Dzieci w wieku szkolnym mogą uczyć się w pięciu szkołach podstawowych: nr 1, nr 2, nr 3, nr 4 oraz w placówce w Jędrzychowie.

– Liczba klas pierwszych jest każdego roku planowana na podstawie demografii. Według danych z końca stycznia, mamy w naszej gminie 291 dzieci z rocznika 2018 i tyle miejsc przygotowujemy w szkołach. Kandydaci do klas pierwszych w szkołach podstawowych mieszkający w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy pierwszej wyłącznie w tej szkole, przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem. Oznacza to, iż każde dziecko w gminie ma zapewnione miejsce w klasie pierwszej w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły, jeśli dana placówka posiada wolne miejsca – wyjaśnia dyrektor Mariola Perz.

 Gmina Polkowice jest również organem prowadzącym dla Żłobka Miejskiego nr 1 KRASNAL, który zapewnia opiekę dzieciom do 3. roku życia.

Zespół burmistrza ds. oświatowych

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w najbliższych latach nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniających zwiększenie liczby urodzin. Także w gminie Polkowice rodzi się z roku na rok coraz mniej dzieci. Do nowej sytuacji demograficznej należy dostosować różne sektory życia. Dlatego burmistrz Polkowic Wiesław Wabik powołuje zespół ds. oświaty, który przygotuje naszą gminę na wyzwania przyszłości. Celem są potrzeby uczniów i dalsze wspieranie utalentowanej młodzieży oraz ich nauczycieli.

– Będziemy wspólnie pracować nad kształtem naszej oświaty szukając najlepszych rozwiązań, bo wiem, że wszystkim nam zależy na dobru naszych najmłodszych mieszkańców – mówi burmistrz Wiesław Wabik.

O postępach prac zespołu będziemy informować na bieżąco.

Dni otwarte – przyjdź, sprawdź i wybierz

Jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji warto, by rodzice i ich dzieci osobiście przekonali się, co proponują przedszkolakom i uczniom na każdym etapie edukacyjnym polkowickie placówki oświatowe i opiekuńczo-wychowawcze. Od 24 lutego do 28 marca żłobek, przedszkola oraz szkoły podstawowe, których organem prowadzącym jest gmina Polkowice, będą organizowały dni otwarte.

– Z założenia służą one przedstawieniu oferty edukacyjnej oraz przybliżeniu dzieciom przyszłego otoczenia (sale, zabawki), aby od pierwszego września te miejsca nie były dla przyszłych wychowanków całkiem obce. Podczas dni otwartych jest możliwość poznania bazy lokalowej, wyposażenia, zaplecza sanitarnego i gospodarczego oraz dostępnych obiektów – wyjaśnia dyrektor Mariola Perz. – Zainteresowani mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną, proponowanymi zajęciami dodatkowymi, a także metodami pracy preferowanymi w konkretnej placówce. Jest też okazja do rozmowy z dyrektorem, nauczycielami oraz pozostałym personelem jednostki oświatowej – dodaje.

Udział dzieci i rodziców w dniach otwartych umożliwia przyszłym przedszkolakom i uczniom bliższy kontakt z rówieśnikami, poznanie zasad i norm panujących w grupie czy zaznajomienie się z nauczycielami. Zdecydowanie wpływa to na poczucie bezpieczeństwa, wspólną, dobrą zabawę oraz pozytywne nastawienie do przedszkola czy szkoły, w której dziecko spędzać będzie wiele czasu.

Wszystkie tego typu wydarzenia w polkowickich placówkach organizowane są w godzinach popołudniowych, zgodnie z poniższym harmonogramem.

Harmonogram Dni Otwartych w polkowickich placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych.

Powiązane wpisy