Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Darmowe badania przyciągają tłumy

POLKOWICE. Do połowy grudnia mieszkańcy Polkowic wykonają bezpłatnie ponad kilka tysięcy badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych realizuje je na zlecenie rad osiedlowych i rad sołeckich, a finansowane są z budżetu gminy.

Darmowe badania przyciągają tłumy

- Rady sołeckie oraz osiedlowe dysponują pieniędzmi przekazywanymi z budżetu gminy na realizację różnego rodzaju zadań. Zdrowie to jest ten obszar życia, w który warto inwestować. I tak też robimy. Program bezpłatnych badań medycznych cieszy się dużym zainteresowaniem polkowiczan, co bardzo mnie cieszy, bo przecież zdrowie jest najważniejsze – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

- Po licznych konsultacjach z członkami rad osiedlowych doszliśmy do wniosku, że bardzo potrzebnym działaniem jest organizacja tak zwanych „sobót dla zdrowia”. W ramach tej akcji profilaktycznej chcemy podnosić świadomość zdrowotną polkowiczan poprzez organizację bezpłatnych badań. Wykonujemy je na miejscu, w naszej przychodni, w polkowickich szkołach ale nie tylko. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy mieszkaniec wsi ma możliwość dojechania do przychodni, dlatego organizujemy badania w świetlicach wiejskich by dotrzeć do jak największej grupy  – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Paleta badań, z których mogą korzystać mieszkańcy jest bardzo szeroka. - Skupiamy się na profilaktyce. Wykonujemy badania onkologiczne, układu krążenia, czy też chorób wynikających z niedoborów witaminowych. W ofercie są markery nowotworów prostaty, panelu tarczycowego, USG prostaty i tarczycy, marker nowotworowy raka piersi i jajników, poziom witaminy D3, testy alergologiczne naskórkowe dla dzieci. Ponadto oferujemy możliwość skorzystania z porad dietetyka, dermatologa. Można też wykonać szczepienie przeciwko grypie oraz przeciwko pneumokokom. Ofertę badań kierujemy do polkowiczan w każdym wieku i staramy się, by była ona możliwie najbardziej zróżnicowana – podkreśla Mariola Kośmider.

Zainteresowanie mieszkańców gminy wykonywaniem badań jest na tyle duże, że z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że ich organizacja była bardzo dobrym pomysłem. Fakt, że badania są darmowe w bardzo istotny sposób wpływa na frekwencję, bo wielu ludzi nie stać na przeprowadzenie badań medycznych, które do tanich nie należą i nie są opłacane przez NFZ. Finansowanie ich z budżetu gminy to przejaw troski o zdrowie mieszkańców oraz odpowiedzialności, bo przecież nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki badaniom można nie tylko zyskać wiedzę na temat stanu zdrowia, ale także odpowiednio szybko zareagować rozpoczynając leczenie w sytuacji gdy dojdzie do wykrycia niepokojących objawów chorobowych.
„Soboty dla zdrowia” będą realizowane na terenie naszej gminy do 18 grudnia według poniższego harmonogramu.

Powiązane wpisy