Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

STOP pożarom traw

POLKOWICE. Powiat Polkowicki oraz Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Polkowicach rozpoczynają ogólnopolską kampanię społeczną  „Stop pożarom traw”. Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

STOP pożarom traw

Na terenie powiatu polkowickiego w 2016 roku odnotowano 59 pożarów traw i nieużytków, w wyniku których spłonęło ponad 28 ha traw i nieużytków, a do 20 marca br. powstało już 47 pożarów w których spłonęło ponad 33 ha.

Niestety, wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy. Niestety pożary zagrażają lasom, domom, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w kraju powstało ponad 36 tys. pożarów traw, w wyniku których zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. W rozprzestrzenianiu ognia duży wpływ ma wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania

Przypominamy:
– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet
do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

Powiązane wpisy