Startuje II edycja Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego
CHOJNÓW. Miasto Chojnów po raz drugi przystępuje do realizacji budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski, nazywany też budżetem partycypacyjnym, to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez głosowanie. - W ten sposób zwiększa się bezpośredni wpływ mieszkańców na rozwój i wygląd ich miasta. Władza samorządowa, którą mieszkańcy wyłaniają w wyborach powszechnych, zachęca w ten sposób do większego zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta - mówi Jan SERKIES, burmistrz Chojnowa.
Jedna z najważniejszych zmian jest wprowadzenie anonimowości głosowania. W zeszłorocznym budżecie partycypacyjnym głosujący musiał podpisać się na karcie do głosowania; w przyszłym roku głosy mają być anonimowe, a podpisywać będziemy się jedynie przy odbiorze karty do głosowania.
Z budżetu Miasta Chojnowa do dyspozycji mieszkańców oddano 200 tysięcy zł – 100 tysięcy złotych na projekty zlokalizowane na terenie miasta po północnej stronie rzeki Skora i 100 tysięcy złotych na projekty zlokalizowane na terenie miasta po południowej stronie rzeki Skora. Zrealizowane będą projekty inwestycyjne, które zostaną zgłoszone przez mieszkańców, a następnie pozytywnie ocenione przez Zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego, a ostatecznie wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania.
Propozycje zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chojnowa na rok 2018 mogą być zgłaszane przez mieszkańców stale zamieszkałych na terenie Miasta Chojnowa, którzy ukończyli 18 lat. Zgłoszenia projektu dokonuje się poprzez złożenie w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Chojnowie Formularza zgłoszenia projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. stanowiącego Załącznik nr 2 do Uchwały Nr XLII/215/17 Rady Miejskiej Chojnowa z dnia 28 listopada 2017 r. Formularz zgłoszeniowy należy złożyć do dnia 15.02.2018 r. Każdy złożony projekt musi spełnić następujące wymagania: - data wpływu do Urzędu Miejskiego w Chojnowie do dnia 15.02.2018 r., - osoba składająca projekt jest stałym mieszańcem Chojnowa (zameldowanym) i ukończyła 18 lat, - projekt jest poparty przez co najmniej 30 ( w pierwszej edycji był wymóg 50 podpisów)pełnoletnich mieszkańców stale zamieszkałych na terenie Miasta Chojnowa (listę z podpisami należy załączyć do formularza), - zgłoszona propozycja dotyczy projektów inwestycyjnych i należy do zakresu zadań własnych Miasta - proponowany projekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, - teren, na którym ma być zlokalizowana realizacja projektu stanowi mienie Gminy Miejskiej Chojnów z wyłączeniem terenów zarządzanych przez miejskie jednostki organizacyjne, - szacunkowy koszt realizacji projektu nie przekracza 100 tysięcy złotych, - projekt jest możliwy do zrealizowania.
Projekty spełniające powyższe wymagania zostaną pozytywnie zaopiniowane przez Zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego i umieszczone na liście projektów podlegających konsultacjom. Lista opublikowana zostanie do 9 marca 2018 roku. Projekty umieszczone na liście zostaną przedstawione mieszkańcom na stronie Urzędu Miejskiego w Chojnowie.
Od 9 kwietnia do 7 maja 2018 roku (w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Chojnowie) odbędzie się głosowanie nad projektami. Karty do głosowania z umieszczonymi pozytywnie zaopiniowanymi projektami będą wydawane w trakcie głosowania w sekretariacie w Urzędzie Miejskim w Chojnowie. Każdy głosujący może oddać jeden głos. Głosować można wyłącznie osobiście. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 14 maja 2018 roku.
Po ogłoszeniu wyników pracownicy Urzędu Miejskiego w Chojnowie przystąpią do realizacji projektów.
W skład zespołu ds. weryfikacji projektów zgłoszonych do BO wchodzą: Janusz Mikołajczyk - Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Danuta Wojciechowicz - Naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska, Józef Kowalski - Inspektor ds. gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, Marta Kasińska - Podinsp. ds. inwestycji i pozyskiwania środków pozabudżetowych, Emilia Grześkowiak - Inspektor ds. administracji i informacji publicznej oraz Waldemar Kamień - Inspektor ds. budżetu.