Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prochowice z promenadą nad Młynówką (FOTO)

PROCHOWICE. Wielka rewitalizacja centrum Prochowic oficjalnie rozpoczęta. W czwartkowe samo południe burmistrz miasteczka Alicja SIELICKA w towarzystwie Marii Maćkowiak, przewodniczącej Rady Miasta i Gminy oraz przedstawicieli służb mundurowych: Leszka Zagórskiego i Marcina Swenderskiego.dokonała uroczystego otwarcia promenady turystycznej wzdłuż rzeki Młynówka i ul. Zamkowej. - Zmieniamy Prochowice z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających Prochowice - mówiła Alicja Sielicka. - To pierwszy krok aby tzw. ciąg turystyczny wzdłuż Młynówki stał się perełką turystyczną. Podobnie jak pływanie kajakami po Młynówce i plaża, która powstanie nieopodal basenu miejskiego. Chciałabym aby za rok, dwa miłośnicy aktywnego wypoczynku kajakami przez Odrę i Kaczawę wpływali na Młynówkę i relaksowali się w naszym miasteczku.

Prochowice z promenadą nad Młynówką (FOTO)

Trzeba przyznać iż w zestawieniu z odrestaurowanym Parkiem Miejskim, kolejne działania w kierunku modernizacji infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej w Prochowicach połączone z promocją niewątpliwych walorów przyrodniczo-kulturowych Krainy Łęgów Odrzańskich podejmowane przez prochowicki samorząd wzbudzają podziw i szacunek.

Budowa promenady kosztowała 458 tysięcy przy dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 200 tysięcy. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Komunalne "HEMIZ-BIS" z Prochowic, które trzeba przyznać dołożyło starań aby zadowoleni z jakości prac byli zarówno miejscowa władza, mieszkańcy jak i konserwator zabytków.. 

Wybudowana promenada liczy 125 metrów i biegnie od prochowickiego Rynku i Galerii Stara Garbarnia do kościoła św. Andrzeja i Zamku Prochowickiego. Na promenadzie są ławeczki z widokiem na Młynówkę i gustowny budynek dawnej gorzelni, kosze na śmieci czy solarne oświetlenie. Zadbano o utworzenie wielofunkcyjnego miejsca postojowego i miejsce do wodowania kajaków. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem "Nasza Gmina" zadbano o wykonanie oznakowań turystycznych.

- Ta inwestycja nie miałaby miejsca gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi, którym chciałabym serdecznie podziękować - dodała burmistrz Alicja SIELICKA. - Mam na myśli zarówno byłą skarbnik naszej gminy panią Genowefę Bzdyk i pana Bolesława Demeckiego kierownika referatu Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej. Bardo ciepło dziękuje wykonawcy inwestycji panu Radkowi Kozyrze i Jarosławowi Różańskiemu. Dziękuję Tadeuszowi Samborskiemu, który wspierał naszą gminę w pozyskiwaniu środków także i na tę inwestycję. I przede wszystkim bardzo, ale to bardzo dziękuję pani Marii Maćkowiak, przewodniczącej Rady Miasta i Gminy, która ze zrozumieniem i przychylnością patrzy na potrzeby naszej gminy i podejmując stosowne decyzje wspierała nas w ich realizacji. 

Oddanie do użytku promenady nad Młynówką to zaledwie rozgrzewka przed wielką rewitalizacją centrum Prochowic. Powstanie pierwsze w mieście rondo i nowe parkingi po dawnym minidworcu PKS. Prochowicki Rynek będzie wyłączony z ruchu nawet dla samochodów dostawczych w określonych godzinach. Podobnych planów i zamiarów jest dużo więcej a ich realizacja w dużym stopniu zależy od pozyskiwania środków. Zdradźmy iż na finiszu są działania zmierzające do budowy ścieżki rowerowej łączącej Prochowice ze Ścinawą. W tej materii współpraca burmistrz Sielickiej i gospodarza Ścinawy Krystiana Kosztyły winna stać się wzorcem dla wszystkich dolnośląskich samorządów...

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/03-10-19-otwarcie-promenady-w-prochowicach-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy