Chojnowianie doczekają się skateparku i pumptracku
CHOJNÓW. Dobra informacja dla miłośników rowerowych, rolkowych czy deskorolkowych akrobacji. W Chojnowie powstanie skatepark i pumptrack-miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla chojnowskiej młodzieży oraz wszystkich zainteresowanych sportami ekstremalnymi. Skatepark i pumptrack to obiekty korzystne pod względem kreatywnego i rekreacyjnego spędzania czasu, zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju, a już niedługo będą cieszyć tych, którzy najbardziej starali się o ich budowę w Chojnowie.
W grudniu 2019 roku chojnowska młodzież zwróciła się z prośbą do burmistrza Jana Serkiesa o budowę skateparku i pumptracka. Realizacja inicjatywy ponad stu osób rozpoczęła się niemalże od razu. Zadanie wprowadzono do budżetu miasta 29 stycznia 2020 roku. 12 marca burmistrz Chojnowa podpisał umowę, na wykonanie projektu technicznego zadania: „Budowa terenu rekreacyjnego – skateparku i pumptracka wraz z dojściami i elementami małej architektury”. Rekreacyjne miejsce powstanie nad rzeką Skorą u zbiegu ulic: Brzozowej i Racławickiej.
W połowie sierpnia projektant przekaże burmistrzowi projekt architektoniczny wraz z oświetleniem, które wpłynie na dogodniejsze korzystanie ze skateparku i pumptracka wieczorami. Inwestycji wyniesie około 1 mln zł i będzie wykonana w 2021 roku.
Jak będzie wyglądać to innowacyjne przedsięwzięcie?
Tor rowerowy typu pumptrack będzie obiektem przeszkodowym. Na torze znajdą się garby, zakręty, małe uskoki oraz różnice poziomów. Projekt przewiduje budowę zapętlonej trasy. Niewielkie „górki” oraz wyprofilowane zakręty z bandami będą umożliwiały wykonywanie skoordynowanych ruchów za pomocą odpowiedniego balansu ciała, czyli tzw. pompowania. Specjalny tor o kształcie zamkniętej kuli, zbudowany z szybkich zakrętów i muld będzie torem typowo rowerowym, co jednak nie zmienia faktu, że będą mogli z niego korzystać również miłośnicy rolek, hulajnóg i deskorolek.
Projekt skateparku zakłada betonowo- monolityczną technologię o powierzchni użytkowej 450 m2. Elementy skateparku przeznaczone będą do jazdy na deskorolkach, rolkach, rowerach typu BMX oraz hulajnogach z myślą o początkujących i średnio zaawansowanych użytkownikach. Na skateparku znajdą się części typowo uliczne, inaczej „streetowe” m.in. poręczę, grindboxy czy platforma przypominająca kształtem kalifornijskie chodniki oraz kilka elementów typowo skateparkowych takich jak funbox z poręczą, funbox piramida oraz kilka sztuk fragmentów typu quarterpipe o różnych promieniach, kształtach i wysokościach.
Wszystkie części mają za zadanie tworzyć spójną całość, umożliwić korzystanie z każdej przeszkody w sposób bezpieczny i płynny. Odstępy pomiędzy elementami rozpędowymi typu quarterpipe a innymi częściami skateparku będą tak zaprojektowane, aby każdy mógł najechać na przeszkody z niezbędną do wykonania triku prędkością.
Dodatkowo projekt zakłada zabarwienie betonu na kilku elementach skateparku. Użyty w tym celu barwnik koloru czarnego w połączeniu z obiciami stalowymi malowanymi na kolor żółty oraz pozostałymi częściami w kolorze naturalnego betonu ma na celu uzyskanie lepszego efektu wizualnego.
Nowe obiekty przyczynią się do aktywnego spędzania wolnego czasu przez entuzjastów i miłośników jednośladów i innych form aktywności fizycznej.