Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Mongolia bliżej Legnickiego Pola (FOTO)

LEGNICKIE POLE. Ambasador Mongolii w Polsce - Dorj Barkhas wraz z małżonką złożył w czwartkowe południe wizytę w gminie Legnickie Pole. W programie wizyty znalazło się zwiedzanie bazyliki Św. Jadwigi, Muzeum Bitwy Legnickiej 1241 roku i wizyta na polach gdzie prowadzone są prace przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne,  a gdzie najprawdopodobniej rycerstwo śląskie pod dowództwem Henryka II Pobożnego  starły się z armią mongolską. Wizytę znamienitego w historii gminy gościa zakończyła uroczystość w Sali Benedyktyńskiej. Tam odbyła się  prelekcja dr Agaty Bareja-Starzyńskiej pt. „Mongołowie: z Azji do Europy, XIII-XXI w.”, a także uroczyste otwarcie sekcji mongolskiej, którego dokonał Ambasador Mongolii Ekscelencja Dorij Barkhas oraz Wójt Gminy Legnickie Pole Rafał Plezia. 

Podpisano także List Intencyjny poprzedzający nawiązanie Porozumienia Partnerskiego.

Mongolia bliżej Legnickiego Pola (FOTO)

 Role gospodarza pełni wójt Rafał PLEZIA, któremu towarzyszył m.in. historyk dr Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.  Dyrektor Makuch otrzymał od ambasadora niebieska szarfę która ma wyjątkowe znaczenie mongolskiego narodu. Przekazano także symbole mongolskie.

Rafał PLEZIA, wójt Legnickiego Pola: - Na kanwie wydarzenia z 1241 roku chcemy zbudować takie porozumienie partnerskie z Mongolią , które pozwoli lepiej poznać wzajemną historię obojga narodów. To okazja do poznania serdecznego narodu, który Polsce jest bardzo życzliwy.. Zabiegaliśmy o tę wizytę dość długo bo chcieliśmy zaprezentować dbałość gminy Legnickie Pole o historię minionych wieków. Pan ambasador był już w Legnickim Polu pięć lat temu. Pięć lat w życiu lokalnej społeczności to ogrom czasu i cieszę się, że nasz gości zobaczył pozytywne zmiany. Wtedy zwiedził Muzeum Bitwy ale dzisiaj był pod wielkim wrażeniem prelekcji multimedialnej dotyczącej wspomnianej bitwy.  Pojęcie partnerstwa to szerokim spektrum. Oczywiście trzon to poznawanie wzajemnej kultury obojga narodów. Nie ukrywam także, że na historycznym wydarzeniu jakim była Bitwa Legnicka chcemy zbudować markę promującą nasza gminę. Chcemy żeby nie tylko rekonstrukcja Bitwy była magnesem dla turystów, ale żeby ten magnes codziennie przyciągał gości z zewnątrz. Muzeum, Bazylika - to miejsca atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.   Współpraca kulturalna to kolejny etap naszego partnerstwa. Zresztą widzę, że nasz gość  także ma swoje prywatne pomysły na rozwój współpracy na różnych płaszczyznach. Chociażby sprowadzania do Legnickiego Pola wystaw twórców mongolskich.

Powstanie sekcji mongolskiej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu to początek przygotowań do kolejnej inscenizacji Bitwy Legnickiej. Członkowie sekcji z niezwykła starannością, dbałością o historyczne detale będą propagować historię 1241 roku.

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/07-10-20-ambasador-mongolii-w-legnickim-polu-fot-ewajak{/gallery}

Powiązane wpisy