Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnickie Pole w samorządowej koalicji walczących z rakiem (FOTO)

LEGNICKIE POLE. Podlegnicka gmina jest kolejnym dolnośląskim samorządem, który zaangażował się w zdrowotny projekt Urzędu Marszałkowskiego i Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego we Wrocławiu. We workowe południe wójt gminy Rafał PLEZIA i wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin KRZYŻANOWSKI podpisali  Deklaracji o współpracy przy realizacji programu: “Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego- badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”. - Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób z terenu Gminy Legnickie Pole kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii - powiedział wójt Rafał PLEZIA.

Do Gminnej Przychodni Zdrowia trafiło już 100 bezpłatnych testów. Jeżeli zajdzie taka potrzeba- oby nie - Urząd Gminy sfinansuje ze swojego budżetu kolejne testy mieszkańców gminy.

Legnickie Pole w samorządowej koalicji walczących z rakiem (FOTO)

Marszałek Marcin KRZYŻANOWSKI nie krył satysfakcji z faktu iż Legnickie Pole jest trzecim samorządem Zagłębia Miedziowego- po Polkowicach i Męcince- który przyłączył się do tworzącej swoistej onkologicznej koalicji. - To dowód wysokiej odpowiedzialności gospodarza gminy za zdrowie mieszkańców gminy.  Badanie mogą wykonać:: - osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego. Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii. Jestem przekonany iż zaangażowanie się samorządu Legnickiego Poe w ten projekt pomoże wielu potrzebującym.

Marszałkowi Krzyżanowskiemu towarzyszył radny Sejmiku Dolnośląskiego Piotr KARWAN, jeden z inicjatorów tworzenia "onkologicznej koalicji": - Podpisanie deklaracji o współpracy przy realizacji profilaktycznego, zdrowotnego programu jest wyrazem odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców Dolnego Śląska, mieszkańców Legnickiego Pola. Odpowiedzialności zarówno władz Województwa, jak i władz gminy Legnickie Pole z wójtem Rafałem Plezią na czele. W cieniu walki z covidem-19 toczy się życie, mieszkańcy regionu narażeni są na wiele zdrowotnych zagrożeń takich jak chociażby rak jelita grubego. Ten projekt to szansa na wczesne wykrycie zagrożenia dla życia setek osób. Ten projekt wpisuje się w rządowy program zwalczania chorób nowotworowych. I cieszę się, że jest pełna współpraca władz województwa i gminnego samorządu w tym zakresie. 

{gallery}galeria/wydarzenia/21-10-20-deklaracja-onkologiczna-legnickie-pole-fot-zj{/gallery}

Powiązane wpisy