Odkopano monety sprzed prawie dwóch tysięcy lat
LEGNICKIE POLE. Od dwóch lat z wykrywaczami metalu w rękach przeczesują tereny gminy Legnickie Pole w poszukiwaniu miejsca, gdzie mogło dojść do Bitwy pod Legnicą w 1241 roku. Choć kilka znalezionych dotąd przedmiotów pochodzi z czasów średniowiecza, wciąż nie ma pewności, gdzie mogło dojść do tej ważnej dla historii bitwy.
Pasjonaci ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego nie ustają więc w poszukiwaniach, a każda kolejna odsłona badań przynosi ciekawe znaleziska.
- Przede wszystkim metalowe przedmioty, od tych najstarszych, datowanych na okres wpływów rzymskich, czyli II - IV wiek naszej ery, po różnego typu przedmioty pochodzące nawet z XX wieku, ale bardzo ciekawe, jeżeli chodzi o ich wartość ekspozycyjną i tę, związaną z naszą regionalną historią - mówi Tomasz Stolarczyk, kier. działu archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy
Wśród "skarbów" znalezionych podczas ostatniej edycji poszukiwań na uwagę zasługują cztery monety z czasów imperium rzymskiego.
- Te monety nie świadczą o tym, że na tych ziemiach byli Rzymianie. To monety, które przywędrowały na ziemie polskie za sprawą wymiany handlowej. Za najciekawsze uznać możemy m.in. denar pośmiertny Faustyny Starszej, która była żoną cesarza Antoninusa Piusa- to moneta z okresu II wieku naszej ery, aż po majorynę Teodozjusza Wielkiego z końca IV wieku naszej ery- wylicza Przemysław Paruzel, kier. badań poszukiwawczych miejsca Bitwy pod Legnicą.
- Planujemy w tym roku złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury. Celem będzie opracowanie zabytków pozyskanych w czasie tych wszystkich prac i zaprezentowanie ich wystawy połączonej z opracowaniem katalogu. Znaleźliśmy tu przecież już wcześniej zabytki z epoki brązu, czyli z roku 1300 przed naszą erą - siekierki czy dłuta związane z tzw. kulturą łużycką , poprzez monety odkryte teraz, a pochodzące z czasów rzymskich, aż po te starsze- z okresu średniowiecza, czyli być może pochodzące z czasów starcia z 1241 roku - mówi Tomasz Stolarczyk z Muzeum Miedzi w Legnicy.